Otizmli bir çocuğun 56 bin parçalık Titanik maketi yaptığı iddiası

Otizmli bir çocuğun 56 bin parçalık Titanik maketi yaptığı iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

56 bin parçalık Titanik'i yapan çocuk, İzlandalı Brynjar Karl Bigisson.

Brynjar bugün 19 yaşında. Kişisel sosyal medya hesabından benzer paylaşımlar yapıyor.

Sosyal medyadaki bir paylaşımda 12 yaşındaki otizmli bir çocuğun 56 bin Lego parçasıyla Titanik maketi yaptığı iddia edildi. 

titanik maketi iddiasi

Brynjar Karl Bigisson 56 bin parçalık gemiyi 10 yaşında yapmaya başladı

Legoland’e yaptığı ziyaretinden ilham alan ve 56 bin parçalık Titanik'i yapan otizmli çocuk, İzlandalı Brynjar Karl Bigisson. Bigisson, 10 yaşında başladığı gemiyi 11 ayda tamamlamış. Yaklaşık sekiz metre uzunluğundaki maket, dünyanın birçok ülkesindeki müzelerde sergilenmiş. 

Bigisson’ın mühendis büyükbabası ve annesi gemi maketini oluşturmak için gereken Lego parçalarını hesap ederek bir plan oluşturmuş ve 56 bin parça Lego siparişi vermiş. Titanik de böyle oluşmuş. 

Brynjar bugün 19 yaşında. Kişisel sosyal medya hesabından benzer birçok paylaşım yapıyor. Ayrıca Brynjar’ın “My X Factor” isimli bir kitabı var ve hem bu kitabını hem de Titanik maketinin yapım sürecini TEDx konuşmasında anlatmış. 

Brynjar’ın resmi bir internet sitesi de var. Sitede, “Titanik nasıl cankurtaran botum oldu” isimli bir filmi de var. Filmde otizmin tedavisi olmasa da ona meydan okumanın yollarının olduğu, otizm spektrumundaki deneyimlerin ve yeteneklerin nasıl ortaya çıkabileceği anlatılıyor. 

Otizm spektrum bozukluğu nedir?

Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan veya bebeklik yıllarında ortaya çıkan bir nöro-gelişimsel farklılık. Bu farklılığın, beynin yapısı veya işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı düşünülüyor.