Osman Sarıgün'ü serbest bırakan savcı Ensar Vakfı'nın Ankara Şube Başkanı mıydı?

Osman Sarıgün'ü serbest bırakan savcı Ensar Vakfı'nın Ankara Şube Başkanı mıydı?

Doğru Doğru

Bulgular

Çubuk Savcısı Ercan Poyraz’ın eskiden Ensar Vakfı Ankara Şubesi başkanı olduğu iddiası doğru.

Geçmişte avukatlık yapan Ercan Poyraz, 24 Aralık 2016’da avukatlar arasından adli hakim ve savcı alınmak üzere açılan bir sınava katılmış ve kendisinin sınavda başarılı olduğunun Nisan 2017’de açıklanmasının ardından Haziran 2017 itibariyle göreve başlamış.

20 Mart 2018’de ise Çubuk Cumhuriyet Savcısı olarak atanmış. Poyraz bu tarihten önce Ensar Vakfı Ankara Başkanı olarak çalışıyordu.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir iddiaya göre 22 Nisan 2019’da Ankara’nın Çubuk ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleşen saldırı sonucu sorumluların gözaltı sonrası serbest bırakılmasına karar veren Çubuk Savcısı, eskiden Ensar Vakfı Ankara başkanıydı.

Twitter’da 2 Mayıs 2019’da Kaç Saat Oldu isimli hesap tarafından paylaşılan iddia şimdiye kadar yaklaşık 8 bin retweet ve 33 bin beğeni aldı.

ercan poyraz iddia gorsel min

Çubuk Savcısı Ercan Poyraz’ın eskiden Ensar Vakfı Ankara Şubesi başkanı olduğu iddiası doğru. Geçmişte avukatlık yapan Ercan Poyraz, 24 Aralık 2016’da avukatlar arasından adli hakim ve savcı alınmak üzere açılan bir sınava katılmış ve kendisinin sınavda başarılı olduğunun Nisan 2017’de açıklanmasının ardından Haziran 2017 itibariyle göreve başlamış. 20 Mart 2018’de ise Çubuk Cumhuriyet Savcısı olarak atanmış. Poyraz bu tarihten önce Ensar Vakfı Ankara Başkanı olarak çalışıyordu.

Ercan Poyraz 2017’de savcılığa başlamış

Adalet Bakanlığı tarafından 24 Aralık 2016’da avukatların idari ve adli hakim ve savcılığa alınması için bir yarışma sınavı düzenlendi. Bu sınavda başarılı olanların isimleri 24 Nisan 2017’de açıklandı. Adalet Bakanlığının “Duyurular” sayfasından ulaşılabilen kazananlar listesinin 20. sayfasında Poyraz’ın ismi geçiyor.

ercan poyraz kazananlar listesi min

Bakanlığın daha sonraki bir tarihte yaptığı duyuruya göre ise sınavı kazananlar 2 Haziran 2017’de göreve başlamış.

ercan poyraz goreve baslama min

2802 sayılı Hakimler ve Savcılar Kanunu kapsamında belirli süre avukatlık yapanlar adli yargıda hakim ve savcı olabiliyorlar. Sosyal medyada dolaşan iddialarda Ercan Poyraz’ın torpil ile savcı olduğu bilgisi de yer alıyor. Hakimlik ve savcılık atamalarında torpil iddiaları çok uzun zamandır Türkiye’nin gündeminde. Bir kişinin torpille yargı mensubu olduğunu kanıtlamak ise oldukça güç.

Ercan Poyraz Ensar Vakfı Ankara Başkanıydı

Ercan Poyraz’ın ismi 24 Mayıs 2017’de Ensar Vakfı’nın Ankara Şubesi’nde gerçekleştirdiği bir etkinlikte geçiyor. Kendisinin, dönemin Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un katılımıyla gerçekleşen Ensar Vakfı Buluşmaları’nda açılış konuşmasını “şube başkanı” olarak yaptığı bilgisine ulaşılıyor.

ercan poyraz ensar vakfi bulusma min

Ensar Vakfı’nın internet sitesinden erişilebilen etkinlik fotoğraflarında Ercan Poyraz’ı görmek mümkün.

gundogdu ensar vakfinin paneline konusmaci olarak katildi_132_585197852 minErcan Poyraz Ensar Vakfı’nın 2014’deki bir etkinliğinde

Ayrıca eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin Mayıs 2017’de Twitter hesabından Ensar Vakfı ile ilgili yaptığı bir paylaşımda da Poyraz görülüyor.

https://twitter.com/ZeybekciNihat/status/857271783975682048

Gerçekleşen bu atama sonrasında birçok haber sitesi söz konusu atamalarla ile ilgili haberlere yer verdi. Cumhuriyet’ten Alican Uludağ, 4 Mayıs 2017’deki “Cemaat gitti AKP’liler geldi” başlıklı haberinde ise atamanın içerisinde Ensar Vakfı Ankara Şubesi Başkanı Ercan Poyraz’ın da bulunduğunu belirtti. Uludağ ayrıca o tarihte ataması yapılan bazı isimlerin AK Parti’nin hangi il ve ilçe teşkilatlarından olduğunu da ifade ediyor.

Alican Uludağ’ın haberinde adı geçen kişiler avukatlıktan hakim ve savcılığa alınanların bulunduğu listede de görülebiliyor.

ercan poyraz furkan barutcu min

Örneğin Abdülselam Furkan Barutçu’nun ismi listenin 5. sayfasında görülebiliyor. Barutçu, Ekim 2013’te Sultanbeyli Belediyesi Başkanlığı için AK Parti’den aday adayı olmuştu. Furkan Barutçu hem Fazilet Partisi’nin hem de AK Parti’nin ilçe teşkilatı kurucularından. Barutçu şu an Konya Cumhuriyet Savcısı olarak görev yapıyor. Listenin 13. sayfasında görülebilen Alpaslan Güzel, AK Parti Kaman eski ilçe başkanıydı. Güzel, 19 Mart 2018’de kura sonucu Mersin Hakimliği’ne atanmış.

Çubuk Savcısı Ercan Poyraz

Poyraz, 20 Mart 2018’de HSK 1. Dairesinin 426 sayılı adli yargı kararnamesi ile Çubuk Cumhuriyet Savcılığınaatanmıştı.

ercan poyraz atanma minKararnamenin 8. sayfası

21 Nisan 2019’da Kılıçdaroğlu’na yönelik gerçekleşen saldırıdan sorumlu 9 kişi gözaltına alınmış ardından serbest bırakılmışlardı. Saldırgan Osman Sarıgün ise adli kontrol şartı ile serbest bırakılmıştı. CHP’de Çubuk saldırısını araştıran komisyonda görevli Avukat Celal Çelik, 30 Nisan 2019’da Twitter üzerinden yaptığı bir açıklamada söz konusu savcı hakkında “görevi kötüye kullanma” suçundan dolayı disiplin soruşturması başlatılması için Hakimler ve Savcılar Kurulu’na başvurulacağını bildirdi.

https://twitter.com/CelikBaskan06/status/1123163586115907586

Ankara Adliyesi’nin internet sitesinden Çubuk Savcısı’nın Ercan Poyraz olduğu görülebiliyor. Facebook’ta Ankaragücü MKE Futbol Kulübü’nün sayfasında 25 Nisan 2019’da Çubuk Başsavcılığına bir ziyaret gerçekleştiği haber yer alıyor. Bu ziyaret esnasında çekilen fotoğraflarda da Ercan Poyraz’ı makamında görebilmek mümkün.

ercan poyraz ankaragucu ziyaret min

Çubuk Cumhuriyet Savcısı Ercan Poyraz

ercan poyraz hukukcular klubu min

Ercan Poyraz 2011’de Hukukçular Kulübü’nde

Teyit, savcı Poyraz’ın Osman Sarıgün hakkında düzenlediği yakalama müzekkeresine de ulaştı. Müzekkerede Poyraz ilgili makamdan Sarıgün’ün ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakılmasını istemiş.

ercan poyraz muzekkere min