Reza Zarrab'ın Osman Gökçek'e para transfer ettiğini gösterdiği iddia edilen belge

Reza Zarrab'ın Osman Gökçek'e para transfer ettiğini gösterdiği iddia edilen belge

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Belge başka bir doküman montajlanarak oluşturulmuş.

Orijinal doküman banka işlem raporları örneklerini gösteren bir sayfada yer alıyor.

Osman Gökçek’e para transferini gösterdiği iddia edilen hesap dökümü görselinde, para transferi yapan bankaların isimleri, sırası ve transfer numaraları da Accountmate isimli sitede kullanılan ilgili rapor örneğiyle aynı.

Görseldeki damga da olmayan bir bankaya ait.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir belgenin Reza Zarrab'ın Ankara Eski Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in oğlu Osman Gökçek adına beş ay boyunca 70 milyon dolar para yatırdığını gösterdiği iddia edildi. İddialarda, Preet Bharara tarafından yayınlandığı iddia edilen belgenin para transferine ait bir hesap dökümü olduğu belirtildi.

reza gokcek1

İddia 2016 yılında ortaya çıkmıştı ancak son günlerde tekrar sosyal medyada yaygınlaştı

osman gokcek zarrab belge

Belgenin üzerinde yazan BR Transaction Listing ifadesiyle bir arama yapıldığında belgenin orijinal yani montajlanmadan önceki halini bulmak mümkün.

reza gokcek 1

Aşağıda yer alan karşılaştırmalı görselde, ortadaki çubuğu kaydırarak iki görsel arasındaki benzerlik ve farklılıkları görebilirsiniz.


Sosyal medyada dolaşıma giren görselde yer alan “BR Transaction Listing” kısmında geçen BR’nin açılımı ise Bank Reconciliation. Belgenin başındaki ifadeyi Banka Mutabakatı İşlem Listesi olarak çevirmek mümkün.

Hesap dökümüne ait olduğu iddia edilen görsel, muhasebe yazılımları satan Accountmate isimli şirketin sitesinde Banka İşlem Raporları örneklerini gösteren bir sayfada yer alıyor. Farklı rapor örneklerinin de bulunduğu sayfa, banka mutabakatlarını hazırlayan kişilere yardımcı olmak amacıyla hazırlanmış. Bu sitede yer alan raporların her biri farklı seçenekleri ortaya koyuyor, bu sayede kullanıcıların ihtiyaçlarına uygun rapor örneklerini bulabilmeleri sağlanıyor.

Osman Gökçek’e para transferini gösterdiği iddia edilen hesap dökümü görselinde, para transferi yapan bankaların isimleri, sırası ve transfer numaraları da Accountmate isimli sitede kullanılan ilgili rapor örneğiyle aynı.

Montajlanmış hesap dökümü görselinin en altında ise National Bank of USA’in kırmızı bir damgası bulunuyor. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nde, ABD Ulusal Bankası (National Bank of USA) ismiyle bir banka yok. ABD’nin merkez bankası olan kurumunun adı ise FED (Federal Reserve), Federal Rezerv Sistemi.

09BR_outstanding_disbursementSitede yer alan bir başka rapor örneği

07br_unverified_receipt_reportSitede yer alan bir başka rapor örneği

National Office Supply detayı

Belgenin en üstünde ise National Office Supply Inc. yazısı bulunuyor. Bu Amerika’daki özel bir şirket ve Google aramasında Bloomberg’te yer alan künye bilgileri dışında şirket ile ilgili başka bir bilgiye ulaşılmıyor. Bloomberg ise şirket bilgilerinin yer aldığı içeriği kontrol etmediğini ilgili sayfada belirtiyor.

Şirketin herhangi bir web sitesi, Facebook sayfası da mevcut değil. Accountmate bu belgeleri oluştururken örnek olması adına aktif olmayan bu şirketin ismini kullanmış olabilir.

nationaloffice

Şirketin yer aldığı iddia edilen adrese en son Eylül 2016’da güncellenen Google Maps Sokak Görünümü’yle bakıldığında, bahsi geçen şirkete ait herhangi bir ibare görülmüyor.

sirket maps