Oscar Wilde'ın 'Beyin bedava iken gerizekalı olmak yetenek işidir' dediği iddiası

Oscar Wilde'ın 'Beyin bedava iken gerizekalı olmak yetenek işidir' dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Aramalarda yalnız iddia konusu cümle çıkıyor. Hiçbirinde kaynak yok.

İfade İngilizcede yaygın değil. Türkçe cümle yazara atfedilmiş.

Trinity College Dublin’in Oscar Wilde Merkezi, ifadenin yazara ait olmadığını söyledi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Şöhret ya da itibar sahiplerine atfedilen sözler serisinde bu defa “kurban”, İrlandalı yazar Oscar Wilde. 

Sosyal medyada uzun zamandır paylaşılan “Beyin bedava iken gerizekalı olmak ciddi bir yetenek işidir” cümlesinin yazara ait olduğu iddia ediliyor. 

oscar wilde iddia

Herhangi biri yaşamının bir anında herhangi bir cümleyi sarf etmiş olabilir. Ancak geniş takipçi kitlelerine ulaşma potansiyeli olan biri, bir cümleyi birine atfederek paylaşıyorsa, kanıt gösterme sorumluluğunu da alması gerekiyor. 

Peki Wilde böyle bir söz sarf etmiş olabilir mi? Wilde iğneli ve sarkastik diliyle meşhur bir yazar, bu nedenle ilk bakışta şüphe duyulmayabilir. Ancak yazarın birkaç eserini okumuş biri, bu cümleyi Wilde için epey kaba saba bulabilir. 

Killeen: “İfade yazara ait değil” 

Oscar Wilde İngilizce yazıyordu; Fransızca ve Almancası da akıcıydı. O halde bu ifadeleri bu üç dilden birinde sarf etmiş olmalı. 

Ancak bu üç dilde yapılan aramalardan hiçbirinde anlamlı bir sonuç elde edilemiyor. 

Teyit’in ulaştığı İrlanda’daki Trinity College Dublin’in Oscar Wilde Merkezi’nden Viktoryen dönem edebiyatı uzmanı Prof. Dr. Jarlath Killeen de, kesin bir dille ifadenin yazara ait olmadığını söyledi.  

Türkçe aramada ise epey sonuç çıkıyor. Ancak bunlar, herhangi bir kaynak gösterilmeyen sosyal medya paylaşımları. İfadenin yazara ait olduğunu gösteren tek bir iz dahi yok. 

Biraz daha geri gidip bu iddianın nereden çıktığını sorguladığımızda, 2015 yılında Ordu Üniversitesi’nde yapılan bir gösteriyle dalga geçmek için yapılan paylaşımlardan birine eklendiğini görüyoruz.

oscar wilde 2017

Cümle, sonrasında sık sık Wilde ile ilişkilendirilmeye başlamış.  

Baudelaire ve Mallarmé gibi isimlerle beraber modernist edebiyatın öncülerinden sayılan Oscar Wilde’ın en bilinen eseri Dorian Gray’in Portresi. Yazarın Paris’teki mezarı, hayranlarının bıraktığı ruj izlerinin yoğunluğundan dolayı son yıllarda koruma altında.