Orhan Miroğlu'nun referandum için hazırlattığı broşür iddiası

Orhan Miroğlu'nun referandum için hazırlattığı broşür iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Üzerinde, AK Parti Mardin Milletvekili Orhan Miroğlu’nun fotoğrafının ve “Rojava’nın geleceği için ‘Evet’ diyorum. Kürdistan’ın geleceği için sen de var mısın?” ifadelerinin yer aldığı bir broşür fotoğrafı sosyal medyada dolaşıma girdi. Sosyal medyada yayılan görsel, Haber 3 Hilal sitesinde de “AKP Milletvekilinden Küstah Broşür” başlığı ile yayınlandı.

orhan miroglu kurdistan afis

Broşür görselinde Miroğlu’nun 2014’te söylediği sözler yer almakla birlikte, broşürün Miroğlu tarafından hazırlatılıp dağıtıldığı iddiası doğru değil.

Orhan Miroğlu Haziran 2014'te Ülke TV'deki Bıçak Sırtı programında şu ifadeleri kullanmıştı:

“Bir grup eğer kendi toprakları içinde beğenin ya da beğenmeyin bir siyasi programı hayatı geçirmek için mücadele veriyorsa bu bir terörist grup değildir. Hele eğer 4 5 milyon insanın yaşadığı bir yerde halkın belli bir kesimi tarafından destekleniyorsa. Bizde de aynı şey yaşandı. Pkk terörist bir örgüt müdür? Bana göre PKK terörist bir örgüt değildir. PKK kendi topraklarında belli bir siyasi programı hayata geçirmeye çalışan politik bir harekettir.”

Broşürde “AK Parti Mardin Milletvekili” yerine “AKP Mardin Milletvekili” yazması ve sağ üst köşesinde kurt görseli ve üç hilalin yer alması, broşürün Miroğlu’nun 2014’teki sözlerini hatırlatmak isteyen başka bir grup tarafından hazırlandığını gösteriyor.

orhan miroglu brosur iddiasi

2014 yılında söyledikleriyle hazırlanan broşür hakkında ise Miroğlu, görselin sahte olduğu ve görseli paylaştığı iddiası ile CHP Milletvekili Dursun Çiçek hakkında, 5 Şubat 2017’de suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu metninde Çiçek’in Twitter ve Instagram hesaplarından ilgili görseli paylaşarak iftira, hakaret, yalan haber, kişilik haklarının ihlali ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarını işlediği öne sürüldü.

Görselin kim tarafından oluşturulduğu bilinmemekle birlikte, Dursun Çiçek’in Twitter’dan ve Instagram’dan paylaştığı görsele de ulaşılamamakta. Dursun Çiçek’in danışmanı Gülcan Yumuş teyit.org’a, kendilerine konu hakkında herhangi bir tebligat ulaşmadığını, görselin ise Çiçek’in sosyal medya hesaplarından paylaşılıp paylaşılmadığını hatırlamadıklarını belirtti. 

AK Parti Mardin İl Teşkilatı, broşür hakkında bilgi sahibi olmadıklarını, Mardin’de böyle bir broşür dağıtılmadığını belirtti.

Aktay ve Babuşçu için de hazırlanmış

Miroğlu’nun hazırlattığı iddia edilen broşüre benzer başka broşürler de sosyal medyada dolaşıma girdi. Bu afişlerden biri AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay’ın 2013’te katıldığı bir paneldeki sözleri ile hazırlanmış. Aktay o panelde, “Türk dediğin bir sentezdir. Türk diye bir ırk yok” ifadelerini kullanmıştı.

Aktay daha sonra CNN Türk’te katıldığı 5N1K programında, yanlış anlaşıldığını belirterek, ırka dayalı bir milliyetçilik anlayışının Türkiye’yi böleceğini, Türk halkı ve Türk milletinin, Türk ırkına dayalı olmadığını söylemek istediğini belirtti.

Bir diğer broşürde ise AK Parti İstanbul Milletekili Aziz Babuşcu’nun 2013 yılında İstanbul İl Başkanı olduğu dönemde “AKP iktidara gelmeden önce, bugünkü ile kıyas edilmeyecek şekilde yoksul, antidemokratik, uluslararası alanda silik ve esamesi okunmayan bir Türkiye vardı. Hepimiz Türk’tük. Etnik farklılıkları bahane ederek farklı isteklerde bulunmak yasaktı. Mesela, Kürt’sen ’Kürt’ demek yasaktı” şeklindeki ifadeleri kullanıldı.

aziz babuscu turk olmaktan kurtulduk afis