Ön koltuktaki yolcunun saçına yapılanları gösteren video parodi

Ön koltuktaki yolcunun saçına yapılanları gösteren video parodi

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video parodi.

Videonun sahibi Janelle Flom, buna benzer şaka videoları ve parodilerle tanınan biri.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve çeşitli mecralarda yayılan bir video, uçakta saçını arkaya atıp arkasında oturan yolcuyu rahatsız eden kadını ve bu yolcunun ona tepkisini gösteriyor. Bu yolcu, kadının saçına önce sakız, sonra lolipop yapıştırıyor ve en sonunda kahvenin içine sokuyor. Kullanıcıların çoğu, bu videonun gerçek bir yolculuktan olduğunu düşündüklerini gösteren yorumlar yapmış. 

Şüphelenen kullanıcıların üstünde en çok durduğu ise, öndeki yolcunun olaylar yaşanırken hiçbir şey hissetmemesi ve kabin görevlisinin olanları görüp hiçbir tepki vermemesi.

ucus gorevlisi

Flom şaka videoları paylaşıyor

İddiayı “plane passenger sticks gum in hair” (uçaktaki yolcu saça sakız yapıştırıyor) anahtar kelimeleriyle Google’da arattığımızda, karşımıza New York Post’un haberi çıkıyor. Haberde görüntülerin Janelle Flom isimli kullanıcıya ait olduğu belirtiliyor ve videonun TikTok linkine yer veriliyor. Yine Google’da “Janelle Elise Flom” araması yaptığımızda kullanıcının Facebook sayfasına ulaşmak mümkün. 

Video ilk kez Flom tarafından Facebook ve TikTok’ta 26 Kasım 2020’de yayınlanmış. Facebook’ta 190 milyondan fazla, TikTok’ta ise 114 milyondan fazla izlenmiş. Flom sosyal medya hesaplarında şaka videoları paylaşıyor.

Yayılan videoyu haber yapan Yeni Zelanda merkezli NZ Herald da, Flom için şöyle yazmış: “’Gizli kaydedilmiş’ yüzleşme videosunun arkasındaki film yapımcısı Janelle Flom, viral şaka videolarıyla meşhur.”

Bu videoların birinde Flom’un arkadaşı eline yapıştırıcı sürüp bir arkadaşının elini tutuyor. 

Şüpheli görüntüleri inceleyen HoaxEye da videonun kurgu olduğunu belirten bir tweet paylaştı.