‘Omicron Varyantı’ isimli bir film afişinin olduğu iddiası

‘Omicron Varyantı’ isimli bir film afişinin olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Orijinal afişte yer alan filmin adı değiştirilmiş.

Filmin adı “Sucesos En La IV Faz” yani “Dördüncü Aşamadaki Olaylar”.

Omicron, Yunan Alfabesinin bir harfi yani yalnızca Covid-19 ile ilişkili değil.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bazı paylaşımlardaki film afişiyle, Covid-19’un son varyantı omicronun daha 1963 yapımı bir filmde işlendiği, yani önceden bilindiği öne sürüldü.

omicron varyanti

Orijinal filmin adı “Sucesos En La IV Faz”

İddiada yer alan afişi tersine görsel aramayla arattığımızda, orijinal haline ulaşıyoruz. Filmin adı İspanyolca “Sucesos En La IV Faz” yani “Dördüncü aşamadaki olaylar” ve 1963 değil 1974 yapımı. Konusu şöyle anlatılıyor: Film Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir çölde karıncaların istilasını konu alıyor, görünüşe göre bu karıncalar bir yönergeyi uyguluyor. Farklı karınca türleri hayatı insanlar için imkansız kılmak üzere birbiriyle işbirliği yapıyor.

omicron varyant orijinal afis

Filmin orijinal afişi


Afişte sadece isim ve açıklama değiştirilmiş 

karsilastirma

Orijinal ve montaj afişleri karşılaştırdığımızda, soldaki afişte turuncuyla işaretli alanda İspanyolca “Yeryüzünün mezarlığa döndüğü gün” yazdığı görülüyor. Afiş değiştirilirken bu ifade İngilizceye çevrilerek kullanılmış. 

Sarı ile işaretlediğimiz alanda ise İspanyolca “1. Premio Del Festival Del Cine Fantastico De Trieste” yani “Trieste'nin Fantastik Sineması Festivali Birincilik Ödülü” yazıyor. Bu ifade ise olduğu gibi, değiştirilmeden kullanılmış. Sağdaki afiş orijinal olsaydı, bu bölümün de üst kısımdaki açıklamada olduğu gibi İngilizce yazması beklenirdi. 

Afişin en altında yer alan alandaki isimler de olduğu gibi bırakılmış. Yeşil ile işaretli alanlarla ise oynanmış. Afişin genelinin rengi de soldurulmuş. 

Omicron, Yunan Alfabesinin bir harfi ve sadece Covid-19 ile ilişkili değil 

Gerçekten de adında “omicron” geçen kurgu ürünler var. Bunlardan 1963 tarihli olanda, uzaylılar dünyayı keşfetmek için insan bedenini ele geçiriyor. Hatta çevrimiçi olarak iki gün sonra YouTube üzerinden izlenebilir. 

IMDB üzerinden aradığımızda aynı isimli bir video oyunu da olduğunu görüyoruz. 

Covid-19 varyantının omicron ismini almasının sebebi, Dünya Sağlık Örgütü çalışma ekibinin virüsün kamuoyunda kolay anlaşılması ve doğru tartışılmasını istemesi. Yeni varyantlar için Yunanca harfler kullanılıyor, omicron da Yunan alfabesinin 15. harfi. İsmin ayrımcılık, herhangi bir etikete sebebiyet vermemesi gibi kriterler gözetiliyor.  

İddiayı;

Teyit, omicron varyantı ile ilgili detaylı bir yazı yayınladı.