Ölen Ukrayna askerinin annesiyle konuşan Rus askerini gösteren videonun güncel olduğu iddiası

Ölen Ukrayna askerinin annesiyle konuşan Rus askerini gösteren videonun güncel olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Video 2017’de kaydedilmiş.

Olay anına ait farklı açıdan çekilmiş fotoğraflar da mevcut.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya askeri harekat başlatmasıyla sıkça paylaşılan bir videonun, öldürülen Ukrayna askerinin telefonu çalınca annesiyle konuşan Rus askerini gösterdiği iddia edildi. Video, WhatsApp’ta da dolaşımda.

fotograf ukrayna askeri

Video görüntüleri 2017’den

Videodan alınan ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaptığımızda, videonun eski tarihli olduğunu görüyoruz.

Rus internet kaynaklarına göre video gerçekten de hayatını kaybeden Ukraynalı askerin annesiyle telefonda konuşan Rus bir askeri gösteriyor. Fakat video güncel değil, 2017’deki çatışmalar sırasında kaydedilmiş

Videoda telefonda konuşan askerse, Andrei Marochko.

Videoda yer alan amblemde, "НАРОДНОЙ Милиции" yani "halk milisleri" yazıyor. Halk Milisleri, kendi özerkliğini ilan eden Lugansk Halk Cumhuriyeti'nin silahlı kuvvetleri. Halk Milisleri olayın propagandasını yapmak için YouTube’a görüntüleri yüklese de, görüntülere 24 Şubat 2022 itibariyle ulaşılamıyor.

Videonun telefon görüşmesi öncesi hassas çatışma görüntülerini de içeren 20 dakikalık uzun versiyonuna YouTube'dan ulaşılabiliyor.

Olay anına ait farklı açıdan çekilmiş fotoğraflar da mevcut.

fotograf telefonda konusan rus askeri

Video, Ukrayna ve Rusya arasında gerilimin arttığı zamanlarda yeniden paylaşılıyor. Fakat kriz zamanlarında dikkatlice araştırmak, eğer doğrulanmış ve güncel fotoğraf bulunamıyorsa temsili görsel kullanımını iyi vurgulamak gerekiyor.

Gerçek bir olay olsa bile güncel olmayan görüntüleri yeniden dolaşıma sokmak, bir yanlıştan doğru çıkmasına ya da hakikatin zarar görmesine neden olabilir.