Okullar açılınca bütün öğrencilere PCR testi yapılacağı iddiası

Okullar açılınca bütün öğrencilere PCR testi yapılacağı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddia konusu görseller Covid-19 PCR testinin nasıl yapıldığını gösteriyor.

3 Eylül 2020 tarihi itibariyle ne Milli Eğitim Bakanlığı, ne de Sağlık Bakanlığı yüz yüze eğitime geri dönülürse tüm öğrencilere test yapılacağına dair bir duyuru yaptı.

Sağlık Bakanlığı tarafından Temmuz ayında yayınlanan rehberde okullarda test yapılması maddesi yer almıyor.

Sağlık Bakanlığı’nın kimlere test yapılacağı ile ilgili protokolleri var. Öğrenciler ancak bu koşulları taşıyorsa test yapılabilir.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada okullar açıldığı zaman her öğrenciye burundan numune alınarak koronavirüs testi, yani PCR testi yapılacağı iddia edildi. İddialara testin nasıl yapıldığını gösteren görseller de eşlik ediyordu. 

okullarda test korona iddia

Yüz yüze eğitim için tarih belirlenmedi 

Görseller gerçekten de burundan örnek alınan PCR testlerinin uygulanışını gösteriyor. Şüpheli vakalara hastalık tespiti için uygulanan test, görsellerdeki şekilde uygulanıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği takvim doğrultusunda, uzaktan eğitim 31 Ağustos 2020 tarihinde başladı. 21 Eylül’de bazı okullarda yüz yüze eğitime geçilmesi bekleniyor ancak, eğitimin tamamen yüz yüze olması için bir tarih belirlenmiş değil. Üniversitelerde ise belirlenmiş tekil bir tarih yok. Her üniversite kendi şartlarını ve takvimini belirliyor. Yani PCR testi yapılıp yapılmaması bir yana, yüz yüze eğitime geri dönüş dahi kesinleşmiş değil. 

Salgın boyunca okullarda alınacak önlemler ise Temmuz ayı başında Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehberde listelenmişti. Belgede çeşitli hijyen ve fiziki mesafe tedbirleri sıralansa da, her öğrenciye PCR testi uygulanması gibi bir ifade yer almıyor. Okullarda uygulanacak önlemler için Sağlık Bakanlığı ya da Milli Eğitim Bakanlığı başka bir rehber de yayınlamadı.

Test kriterleri belli 

Türkiye’de 2018-2019 verilerine göre üniversite öncesi örgün eğitime devam eden 18 milyon 108 bin 860 öğrenci var. Bu öğrencilerin tamamının testten geçirilmesi mümkün de olmayabilir. Nitekim Sağlık Bakanlığı kimlere test yapılacağı konusunda belirli bir protokole sahip:

  • Sağlık Bakanlığınca belirlenen alanlar ve risk grupları (turistler, yurt dışı seyahatler, kurum/kuruluşlar vd.) ile algoritmalarda belirlenen endikasyonlar dışında PCR veya antikor arama yöntemleriyle tarama yapılması önerilmez.
  • Çalışma/iş için değişik kuruluşlara başvuranlarda işe kabul öncesinde PCR ve diğer herhangi bir tarama testi istenmez.
  • COVID-19 hastalığı geçiren çalışan, hastalık belirtileri sona erdikten sonra evde 14 gün daha izole edilir. İlgililer bu süre sonunda herhangi bir test istenmeksizin işyerlerinde çalışmaya başlarlar.

Normal durumlar dışında hastanede koronavirüs dışı nedenlerle tedavi edilen diğer hastalar ve koronavirüs temaslı kişiler için de farklı protokoller bulunuyor

koronavirus temaslilar

Koronavirüsün belirtileri Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan rehberde şöyle tanımlanmış:

“Enfeksiyonun yaygın belirtileri solunum semptomları, ateş, öksürük ve dispnedir. Başağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kas ve eklem ağrıları, aşırı halsizlik, yeni ortaya çıkan koku ve tat alma duyusu kaybı, ishal gibi belirtiler de görülebilmektedir. Hastalık asemptomatik geçirilebilmekle birlikte, ciddi vakalarda, pnömoni, ağır akut solunum yolu enfeksiyonu, böbrek yetmezliği ve hatta ölüm gelişebilmektedir.”

Bu belirtilerin gelişmesi ile sağlık kuruluşlarına başvuran şüpheli vakalara test uygulanıyor. Ancak bu belirtileri taşımadıkları halde kayıtsız şartsız tüm öğrencilere test uygulanması gibi bir karar söz konusu değil. Okullar belirlenen test alanlarından biri değil. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü’nün okullarda alınması gereken önlemlere dair hazırladığı rehberde de, öğrencilere test yapılmasıyla ilgili bir madde bulunmuyor

Ancak ABD’de bazı üniversiteler öğrencilerine kampüse dönmeden önce test yaptırma zorunluluğu koymuş. New York Üniversitesi, belli gruplardaki öğrencilerine kampüse dönmeden yaptırmaları için test gönderiyor.