Oğan'ın "Her şey çok güzel olacak" dediği video 14 Mayıs'tan sonrasına mı ait?

Oğan'ın "Her şey çok güzel olacak" dediği video 14 Mayıs'tan sonrasına mı ait?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video güncel değil.

16 Mayıs 2023 itibariyle Sinan Oğan, ikinci turda hangi adaya destek vereceğini açıklamadı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalması ile sosyal medyada paylaşılan gönderilerde Sinan Oğan'ın "Her şey çok güzel olacak" dediği videonun 14 Mayıs seçimlerinden sonrasına ait olduğu iddia edildi.

sinan ogan video iddiasi

Video ilk turdan önce kaydedilmiş

Videodan alınan ekran görüntüleriyle tersine görsel arama yaptığımızda, videonun güncel olmadığını görüyoruz.

Sinan Oğan bu videoyu 13 Mayıs 2023’te kaydetmiş. 13 Mayıs 2023’te henüz 2023 Genel Seçimlerinin ilk turu yapılmamıştı.

14 Mayıs 2023’te yapılan 2023 Genel Seçimleri sonucunda hiçbir aday yüzde 50 + 1 oy alamadığı için Cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci tura kaldı. ATA İttifakı adayı Sinan Oğan, kesin olmayan sonuçlara göre 5 puanın üzerinde oy aldı. Oğan’ın ikinci turda belirleyici bir rolde olabileceği düşünülüyor. 

Oğan’ın hangi adayı destekleyeceği merak edilirken sosyal medyada bu videonun yeniymiş gibi dolaşıma sokulması yanıltıcı bir algının oluşmasına sebep olabilir.

16 Mayıs 2023 itibariyle Sinan Oğan, ikinci turda hangi adaya destek vereceğini açıklamadı.

15 Mayıs 2023’te Oğan, “Kemal Kılıçdaroğlu'nu HDP siyasi sistemin dışında bırakılırsa desteklerim” söyleminiz doğru mu?” sorusuna ise şu yanıtı verdi:

"Hayır, yanlış. Biz prensip koyduk ortaya. O prensiplerden sadece bir tanesi terör örgütleri ile arasına mesafe koymayan siyasi partilerle araya mesafe konması. HDP ve HÜDA-PAR’ın siyasette kilit olmasının ben başından beri karşısındaydım. Tek şartımız bu olsaydı ‘Sayın Kılıçdaroğlu, HDP’den vazgeç gelelim’ derdik. Ama bu, bu kadar basit bir denklem değil."