ODTÜ mezuniyetindeki Vajina yangınına çare arıyoruz bulamadık yazılı pankart iddiası

ODTÜ mezuniyetindeki Vajina yangınına çare arıyoruz bulamadık yazılı pankart iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan, teyit.org’a ihbar olarak gönderilen ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nin (ODTÜ) mezuniyet töreninde açıldığı belirtilen fotoğraftaki pankartın üzerinde “Vajina yangınına çare arıyoruz bulamadık” yazdığı iddia edildi. Fotoğraftaki pankartın en altında ise “ODTÜ’lü çağdaş kızlar” ifadesi de yer aldı.

AK Destanın Sancaktar Lideri Erdoğan isimli sayfa tarafından Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık bin kişi tarafından beğenildi.

odtu pankart

Fotoğraf montajlanmış

Ancak fotoğrafın, ODTÜ mezuniyet töreninde açılan pankartın üzerinde “Vajina yangınına çare arıyoruz bulamadık” yazdığını gösterdiği iddiası doğru değil. Görsel montajlanmış. 2015 yılındaki mezuniyet töreninde açılan pankartın üzerinde “Herkesin aşkına kimse karışamaz” ifadesi yer alıyor.

odtu pankart orijinal

2014-2015 akademik yılında mezun olan öğrencilerin açtığı pankartlar haber sitelerine de konu olmuştu.

CNN Türk tarafından yapılan 29 Haziran 2015 tarihli bir haberde söz konusu pankarta rastlamak mümkün. Pankartın en altında ise “lovewins” (aşk kazanır) etiketinin olduğu fark edilebiliyor.

Benzer şekilde Hürriyet Gazetesi’nin 2015 ODTÜ mezuniyetinde çekilen fotoğrafların yer aldığı bir galeride de pankartın orijinali görülebiliyor.

ODTÜ mezuniyet töreninde taşınan pankartları paylaşan bir Facebook sayfasında da söz konusu fotoğrafın 28 Haziran 2015 tarihinde paylaşıldığını söylemek mümkün.

odtu

Son olarak video paylaşım sitesi YouTube’a 2015 yılında yüklenen bir videoda “Herkesin aşkına kimse karışamaz” yazılı pankartla geçen öğrenciler görülebiliyor.

Pankartı tutan kişilerden bilgi alan teyit.org ise kişilerin söz konusu paylaşım hakkında yasal yollara başvurmayı düşündükleri bilgisine ulaştı.

Melih Gökçek montajlanmış benzer bir görsel paylaştı

ODTÜ’nün 2018 mezuniyet töreninde açılan pankartlar ise tartışmalara yol açtı. Ankara Belediyesi eski başkanı İ. Melih Gökçek’in 6 Haziran 2018’de Twitter’da paylaştığı ve ODTÜ’lü öğrencilerinin “Mal geldik, mal gidiyoz” şeklinde pankart taşıdığını gösteren fotoğraf 10 bin kişi tarafından beğenildi ve 2 bin 600 kişi tarafından da retweet edildi.

melih gokcek odtu

Ancak, Melih Gökçek’in paylaştığı fotoğrafın da montajlanmış olduğunu söylemek mümkün. 2013 yılındaki mezuniyet töreninde açılmış pankartın orijinalinde “Bu stadyum çok büyük AVM yapalım” yazdığı görülebiliyor.

odtu melih gokcek

Söz konusu pankartın 12 Temmuz 2013 tarihli başka açıdan çekilmiş fotoğrafına da ulaşmak mümkün.

Son olarak, ODTÜ'deki 2018 yılı mezuniyet töreninde açılan ve üzerinde "Tayyipler Alemi" isimli karikatürün bulunduğu pankartı taşıyan öğrenciler "cumhurbaşkanına hakaret" suçlamasıyla göz altına alınmışlardı.