Eski ABD başkanları Bush ve Obama’nın geçmiş konuşmalarının koronavirüsün yapay olduğunu kanıtladığı iddiası

Eski ABD başkanları Bush ve Obama’nın geçmiş konuşmalarının koronavirüsün yapay olduğunu kanıtladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video, Obama’nın Ebola salgını ve aşı çalışmalarıyla ilgili gelişmeleri anlattığı konuşmasından alınmış.

Obama ve Bush, konuşmada geçmiş salgınlara da değinerek gelecekteki risklere karşı şimdiden hazırlıklı olmaları gerektiğini vurguluyor.

Pandemiler öngörülemez değildir; yetkililer yıllardır salgın riskine karşı uyarılarda bulunuyordu.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan paylaşımlarda, eski ABD başkanlarının geçmiş konuşmalarında Covid-19’u önceden bildikleri iddia edildi. Barack Obama’nın 2014’te yaptığı bir konuşmada “Gelecekte hava yoluyla bulaşan ölümcül bir hastalıkla karşılaşmamız olası. Bu durum için şimdiden önlem almalı ve gerekli yatırımları yapmalıyız” sözlerini sarf etmesi ve George Bush’un 2005’teki konuşmasında gelecek pandemi riskinden söz etmesi koronavirüsün planlanarak üretilmiş bir virüs olduğunun kanıtı olarak sunuldu. 

obama iddia


Obama gelecek salgınlar için hazırlık çağrısı yapmış

İddialarda yer alan video, Barack Obama’nın 2 Aralık 2014’te Ulusal Sağlık Enstitüsü’nde Ebola salgınına ilişkin gelişmeleri aktardığı konuşmadan alınmış. Aynı yıl Batı Afrika’da ortaya çıkan Ebola salgınının Ekim ayında ABD’ye sıçraması tedirginlik yaratmış, hükümet bunun üstüne harekete geçmişti.

Obama bu konuşmasında Ebola tehdidinden bahsederken gelecekteki muhtemel salgınlara karşı da hazırlık için bir fon oluşturmanın gerekliliğini vurguluyor. 1918’deki İspanyol gribi, 2000’li yıllardaki kuş gribi ve SARS salgınlarını anımsatan Obama, gelecekte de benzer salgınlar yaşanabileceği ve şimdiden hazırlık yapılması gerektiğinin üstünde duruyor. Konuşmanın amacı, dinleyenleri salgın araştırma çalışmalarına yatırıma teşvik etmek.

George W. Bush’un 2005 tarihli konuşması da, Covid-19 salgının planlı olduğu iddiasıyla yayılan bir diğer video.

Ancak Obama’da olduğu gibi Bush’un konuşması da gelecek salgınlara karşı hazırlıklı olunması gerektiği hakkında. 1918’deki İspanyol gribi ve SARS salgınından bahseden Bush, bu salgınların büyük kayıplara sebep olabileceğini ve şimdiden önlem alınması gerektiğini vurguluyor. Basın toplantısında pandemi hazırlık planının adımlarını açıklayan Bush, planı hayata geçirmek için 7.1 milyar dolar yatırıma ihtiyaçları olduğunu söylüyor.Öte yandan, Obama’nın gelecekte ölümcül bir salgınla karşılaşabileceklerini söylemesi, Covid-19’un planlı bir salgın olduğunu da göstermiyor. Covid-19 insanlığın karşılaştığı ilk ve son pandemi değil. Virologlar, potansiyel bir salgın riski için yıllardır zaten uyarılarda bulunuyordu. 

2018 yılında, dönemin Medikal ve Biyolojik Savunma Hazırlık Politikaları Başkanı Luciana Borio, İspanyol gribinin 100. yılı adına düzenlenen sempozyumda grip pandemisi tehdidinin, bir numaralı endişeleri olduğunu söylemişti. Mart 2020’de CNN’de bir yayına katılan Delaware Üniversitesi Epidemiyoloji Bölümü’nden Jennifer Horney, 2005 yılından bu yana böyle bir pandemiyle karşılacaklarının bilincinde olduğunu belirtmişti. 

Donald Trump’ın 19 Mart’ta yaptığı basın açıklamasındaki “Bu boyutta bir pandeminin yaşanacağını kimse bilmiyordu” sözleri bu nedenle çokça eleştirilmiş, pek çok haber ve doğrulama platformu salgın riski hakkında daha önce yapılan uyarıları derlemişti. 

Obama’nın iddiada yer alan 2014 tarihli konuşması da bunlardan biri olarak sunuldu. Hatta, Trump’ın sözlerinin ardından Obama’nın konuşması eklenerek hazırlanan videolar ise sosyal medyada dolaşıma girdi.

Bazı belgeler üzerinden Covid-19’un ‘önceden bilindiği’ iddiaları daha önce de farklı şekillerde karşımıza çıktı. Covid-19 salgınının başlarında, Almanya’da 2012 yılında hazırlanan bir raporda Covid-19’un tahmin edildiği iddiası yayılmıştı. Ancak bu rapor da doğrudan Covid-19’u öngörmüyordu. SARS benzeri farazi bir virüsün salgına sebep olması durumunda ortaya çıkacak riskler ve alınması gereken tedbirler ele alınıyordu. Eldeki bilimsel veriler, olası salgınların tahmin edilmesi ve hatta modellenebilmelerine izin veriyor. Devletler de bu modeller üzerinden pandemi simülasyonları hazırlıyor.

Güncelleme: 04/01/2021

George Bush’un konuşmasıyla ilgili kısım eklendi.