Nyakim Gatwech isimli modelin ten rengiyle Guinness rekorlar kitabına girdiği iddiası

Nyakim Gatwech isimli modelin ten rengiyle Guinness rekorlar kitabına girdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Guinness Rekorlar Kitabı resmi web sitesinde arama yaptığımızda “en koyu ten rengi” rekoruyla ilgili bir kayda ulaşamıyoruz.

Kenya menşeili medya grubu The Standard’a konuşan Guiness Rekorlar Kitabı sözcüsü Jessica Spillane de böyle bir rekor bulunmadığını doğrulamış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Pek çok haber sitesinde yer alan bir haberde, Güney Sudanlı model Nyakim Gatwech’in “dünyanın en koyu ten rengine sahip olan kişi” unvanıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiği iddia edildi. Haber pek çok sosyal medya kullanıcısı tarafından da paylaşıldı.

nyakim gatwech iddia

Ancak iddia doğru değil. Guinness Rekorlar Kitabı’nda “en koyu ten rengi” rekoru diye bir rekor yer almıyor.

Guinness Rekorlar Kitabı’nda böyle bir rekor kaydı yok

Guinness Rekorlar Kitabı resmi web sitesinde arama yaptığımızda “en koyu ten rengi” rekoruyla ilgili bir kayda ulaşamıyoruz. Aynı şekilde Google arama operatörlerini kullanarak arama yapıldığında da sitede Nyakim Gatwetch ile ilgili bir kayda ulaşılmıyor.

Kenya menşeili medya grubu The Standard’a konuşan Guiness Rekorlar Kitabı sözcüsü Jessica Spillane de böyle bir rekor bulunmadığını doğrulamış. Yine The Standard’ın aktardığına göre model Nyakim Gatwech, Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiğini iddia eden bir Twitter kullancısıyla mesajlaşmasında, herhangi bir yetkilinin kendisiyle iletişime geçmediğini ifade etmiş. 

Guinness Rekorlar Kitabı da aynı iddiada bulunan bir kullanıcıya resmi Twitter hesaplarından verdikleri bir cevapta, ten renginin dünya rekorları hususunda gözettikleri bir kriter olmadığını belirtti.

nyakim gatwech gwr

Güney Sudanlı model Nyakim Gatwech’e hayranları “queen of darkness” (karanlığın kraliçesi) lakabını vermişti. Bu lakap hakkındaki düşüncelerini Instagram’da yaptığı bir paylaşımda açıklayan Gatwech “Bu ismi seviyorum. Koyu renkli olmakla anılmanın olumsuz bir tarafı yok. Siyahlık ve koyu renkli olmak sadece kötülükle ilişkilendirilmemeli” demişti. Instagram’da 910 binden fazla takipçisi olan Gatwech, ABD’de yaşıyor ve Loreal Paris gibi önemli markaların reklam kampanyalarında yer alıyor.

Sonuç olarak Nyakim Gatwech’in en koyu renkli insan olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na girdiği iddiası doğru değil. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek.