Nutella’nın helal olmadığı iddiası

Nutella’nın helal olmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Firma ilk tweetinden birkaç saat sonra özür diledi ve ürünlerinin helal sertifikasına sahip olduğunu açıkladı.

Nutella Türkiye'nin internet sitesi incelendiğinde 'helal' sertifikasına ulaşılabiliyor.

Sertifikayı veren firmanın sitesinden de 'helal sertifikası' bilgilerine erişilebiliyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Bazı internet sitelerinde yer alan haberlerin başlıklarında, gıda firması Ferrero Spa tarafından üretilen Nutella’nın “helal” olmadığını itiraf ettiği iddia ediliyordu. Haber metinlerinin kalanında işin aslı anlatılsa da, firmayla ilgili yanlış bilgi başlıklardan ötürü hızla yayıldı. 

nutellaiddiagorsel

Firma tweetini düzeltti 

Tartışma, firmanın bir kullanıcının ürünlerin helal olup olmadığı sorusuna 13 Eylül 2020 tarihinde verdiği cevaba dayanıyor. Twitter’da imjustsully2 isimli bir kullanıcı, firmaya ait NutellaUSA hesabına “Ürünleriniz helal mi?” sorusunu yöneltti. Firmanın 13 Eylül tarihinde verdiği ilk cevap ise “Hayır, helal değil” oldu

nutellagorsel1

Bu yanıt sosyal medyada hızla viralleşirken, firma ilk açıklamasından yaklaşık 18 saat sonra bir açıklama daha yaptı ve tüm ürünlerinin helal tüketime uygun olduğunu söyledi. Üretimin yüzde 90’dan fazlasının helal sertifikasına sahip olduğunu belirten Nutella, kalan üretim için de sertifikalandırma çalışmalarının devam ettiğini vurguladı; önceki tweet nedeniyle özür diledi.

nutellagorsel2

Firmanın bu detaylı açıklamasına rağmen, haber medyada ilk tweete gönderme yapan başlıklarla verildi. 

Haberlerin yayılmasının ardından Nutella Türkiye de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Türkiye’deki ürünlerinin helal olduğunu belirtti. Firma sonrasında konuyla ilgili bir tweet daha atarak sertifikayı yayınladı. Firmanın kalite sayfasına verilen linkte ürünle ilgili sertifika görülebiliyor.  

nutellahelal


Sertifika uluslararası bir kurumca düzenlenmiş 

Belge incelendiğinde sertifikanın 28 Şubat 2021 tarihine kadar geçerli olduğu anlaşılabiliyor. Sertifika, The National Independent Halaal Trust (NIHT) isimli organizasyon tarafından verilmiş. Kuruluş, “hakkımızda” kısmında uluslararası standartlara uygunluğuyla ilgili bilgiler de paylaşmış. NIHT’in sitesinde yapılan aramada da, Ferrero’nun Avustralya, Belçika, Fransa, İtalya, Kanada, Almanya gibi birçok ülkede helal gıda sertifikasına sahip olduğu anlaşılabiliyor. Firmanın Türkiye’deki ürünlerinin de NIHT tarafından sertifikalandırıldığı görülüyor.

ferrerohelal

Nutella’nın helal olup olmadığı ile ilgili Google’da arama yapıldığında da, ürünle ilgili bu sorunun yeni olmadığını anlıyoruz. Firma bu konuda daha önce de açıklamalarda bulunmuş. Yine çeşitli sitelerde ürünün helal olduğuna yönelik bilgiler paylaşılıyor

Helal gıda, İslami kurallar dahilinde tüketilmesine izin verilen ve belli standartları sağlayan yiyecek ve içeceklere deniyor. Türkiye’de helal gıda sertifikası TSE tarafından veriliyor ve bir yıl geçerliliği var.

Konuyla ilgili yapılan haberlerde Nutella’nın ikinci cevabı da yer alıyor, ancak başlıklarda ilk açıklama esas alınmaya devam edildiğinden, yanıltıcı başlık kategorisine giriyor.