Norveç’teki kitapların ilk bin kopyasını devletin satın aldığı iddiası

Norveç’teki kitapların ilk bin kopyasını devletin satın aldığı iddiası

Karma Karma

Bulgular

Norveç’teki her kitap devlet tarafından satın alınmıyor.

Belirli türlerdeki kitaplar seçici kurul tarafından incelendikten sonra alınıyor.

Her tür için önceden belirlenen kontenjanlar mevcut.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada uzun süredir dolaşan bir iddiaya göre Norveç’te yayınlanan kitapların ilk bin kopyası, devlet tarafından kütüphaneler adına satın alınıyor. 

devlet norvec kitap

Belli kitaplar alınıyor

Norveç’te yayınlanan kitaplar Norveç Sanat Konseyi (Arts Council Norway) tarafından seçilerek satın alınıyor. 1965 yılında kurulan konsey basit anlamıyla ülkedeki kültürel ve sanatsal faaliyetleri desteklemeyi amaç edinen bir devlet kurum olarak tanımlanabilir. İnnkjøpsordningen olarak isimlendirilen durum ise yazar ve yayınevlerini desteklemeyi amaçlıyor.  

Konseyin internet sitesinde devlet tarafından alınacak kitapların adet ve tür bilgileri mevcut. Sekiz başlıkta listelenen maddelerde kurgu ve kurgusal olmayan eserler, çocuk kitapları ve karikatürler gibi türler görülebiliyor. 

norvec kitap

Örneğin çeviri edebiyat için 40 tanesi e-kitap olan toplam 542 eserin temin edilmesi planlanmış. Yukarıdaki listede diğer kategorilerin kontenjanları görülebilir. Kurum açıklamasında yüksek kalitede kitapların satın alındığına dikkat dikkat çekiyor. Yani devlet, yayınlanan her kitabı almıyor. 

Yine konseyin internet sitesinden son olarak hangi kitapların temin edildiğine dair tablolar incelenebiliyor. Satın alınan kitaplar ise ülkedeki çeşitli kütüphanelere gönderiliyor.

15 milyon kron değerinde kitap alındı

Kitap satın alma programını amaçları Norveç dilinde yeni kitapların yayınlanmasını sağlamak, halkın çağdaş eserlere daha kolay ulaşmasını teşvik etmek ve yazarlara gelir sağlamak olarak listeleniyor. 2020 yılında satın alınan kitaplar için Norveç Sanat Konseyi 15 milyon kron harcama yapmış. Norveç’te kitapların katma değer vergisinden muaf tutulduğu ve program sayesinde küçük yayıncılar hayatta kalabiliyor