Norveç'te 450 kişinin aşılanmalarına rağmen hayatını kaybettiği iddiası

Norveç'te 450 kişinin aşılanmalarına rağmen hayatını kaybettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Norveç’in Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tamamen aşılanmış 450 kişinin enfekte olduğunu açıkladı, öldüğünü değil.

450 vakadan 26'sı hastaneye kaldırılmış, 19 kişi de hayatını kaybetmiş. Hastaneye kaldırılan ve hayatının kaybedenlerin büyük çoğunluğu ileri yaşlı ve risk grubunda olanlar.

Norveç Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü başhekimi Viskmoen Watle de tespit edilen 450 enfeksiyon vakasının Norveç’te tamamen aşılananların sadece yüzde 0,03’ü oluşturduğunu açıkladı. Norveçli yetkililer aşının halen etkili olduğunu söylüyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Norveç’te tüm aşılarını olan 450 kişinin hayatını kaybettiği iddia edildi. Halkının psikolojisi bozulan Norveç’in Dünya Sağlık Örgütü’nden de aşıların içinde ne olduğunu açıklamasını istediği öne sürülüyor.

norvecteasiolanlarinolduguiddiasi

Norveç’te aşılanmış 450 kişi hayatını kaybetmedi

Arama motorlarında Norveç ile ilgili anahtar kelimelerle arama yaptığımızda iddianın doğru olmadığı anlaşılıyor. Bahsedilen aşılı 450 kişi hayatını kaybetmedi. Haberin aslı tam aşılı 450 kişiye koronavirüs bulaşmış. Norveç’in Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü tamamen aşılanmış 450 kişinin enfekte olduğunu açıkladı. Bu vakalardan 26’sı hastaneye kaldırılmış. Hastaneye kaldırılan 21 vaka 75 yaşın üzerinde risk grubunda yer alan kişilerden oluşuyor. 19’u da hayatını kaybetmiş. Hayatını kaybedenlerden 15’inin yüksek riskli grupta yer aldığı ve ikisi hariç tamamının 80 yaşın üzerinde olduğu aktarılmış. 19 kişinin ölümlerine aşının neden olduğuna dair herhangi bir açıklama ve kanıt yok.

norveccovid19vakalariaciklama

Norveç Ulusal Halk Sağlığı Enstitüsü başhekimi Viskmoen Watle, tespit edilen 450 enfeksiyon vakasının Norveç’te tamamen aşılananların sadece yüzde 0,03’ü oluşturduğunu açıkladı. Watle, aşıların halen yüksek derecede koruma sağladığını aktarmış. Norveç Sağlık ve Sosyal İşler Müdürlüğü Müdür Yardımcısı Espen Rostrup Nakstad da böyle vakaların hastalığın seyrini çok etkilemediğini, aşının halen etkisi olduğunu aktamış. 

Müdür Yardımcısı Nakstad, aşıların Covid-19’a karşı yüzde 100 koruma sağlamadığını, 10 aşılıdan birinin enfekte olabileceğini ancak aşılananlardan çok azının şiddetli vaka olduğunu aktarmış. Dolayısıyla Covid-19 aşılarının epey güçlü etkisi olduğunu belirtmiş. Nakstad, vakaların çoğunun ileri yaşlı bireylerde görülmesinin nedenini de yaşlılarda aşılama sonrası bağışıklık tepkisinin zayıf olduğu, bu nedenle de yaşlıların aşıdan sonra enfekte olma olasılığının da daha fazla olduğu şeklinde açıklamış. Nakstad, vakaların henüz toplum bağışıklığına ulaşılmamış olmasından kaynaklandığını da eklemiş.

Norveç DSÖ’ye aşı içerikleri için çağrı yapmadı

Norveç’in Dünya Sağlık Örgütü’ne aşıların içeriklerinin açıklanması için bir çağrı yaptığını gösterir herhangi bir kanıta da rastlanmıyor. Covid-19 aşılarının bileşenleri zaten gizlenmiyor. Basit bir aramayla aşı içeriklerine dair bilgilere FDA ve aşı şirketlerinin internet sitelerinden erişmek mümkün. 

Öte yandan Norveç’te de diğer ülkelerde olduğu gibi delta varyantı etkisini gösteriyor. Norveç Başbakanı Erna Solberg, delta varyantının yaratacağı ve aşı olmayanları etkileyecek dördüncü dalga riski nedeniyle koronavirüs yasaklarının gevşetilmeye yönelik adımların geç atılacağını açıklamıştı. 

Son verilere göre Norveç’te toplam vaka sayısı 133 binin üzerinde. Hayatını kaybedenlerin sayısı 796. Nüfusun yüzde 30’una yakını tamamen aşılandı.

norvecvakaveasioranlari