Noel Babalı videonun Ankara Gölbaşı'nda çekildiği iddiası

Noel Babalı videonun Ankara Gölbaşı'nda çekildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntüler, 18 Aralık 2018 tarihinde İsviçre’nin Montrö şehrinde çekilmiş.

Ankara’da böyle bir yer yok.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda, oluşturulan bir teleferik düzeneği sayesinde, Noel Baba’nın geyikli arabasıyla üzerinden geçtiği gölün Ankara Mogan gölü olduğu, düzeneği de Mansur Yavaş’ın kurdurduğu iddia edildi. “Ankara Gölbaşı, teşekkürler Mansur Yavaş” başlığıyla Twitter’da paylaşılan bir gönderi, 1395 retweet ve 25 bin 79 beğeni aldı. Videonun altında yer alan yorumlarda, kullanıcılar tarafından videoya inananların çıkabileceği de belirtilmiş.

twitter gölbaşı iddia min

Video Montrö’den 

Instagram’da İsviçre’den video ve fotoğrafların paylaşıldığı “Swiss” adlı hesaptan, videonun orijinalinin 18 Aralık 2018, 11.04’te yüklendiğini görebiliyoruz. Videoyu çektiğini paylaşımda adının zikredilmesininden anladığımız Amir Asan da, görüntüyü 29 Kasım 2019 tarihinde kendi hesabında paylaşmış.Teyit, Amir Asan’a ulaşmaya çalıştı ancak halen yanıt alamadı. 

Videoyu arattığımızda, 11 ay önce paylaşılmış “New Year’s Eve in Switzerland” başlıklı bir gife ulaşmak da mümkün. Yani videoda görülen gösteri, geçtiğimiz yılın Noel’inde düzenlenmiş.  

Videodaki bölge Ankara Gölbaşı’yla benzer değil 

Videodan edindiğimiz bilgiler üzerine Google Maps’te arama yaptığımızda, videonun çekildiği lokasyona ulaşabiliyoruz. Videodaki beyaz otel binası ve dağların yapısından, lokasyonu teyit etmek mümkün.

isviçre montrö maps min

Videoda fark edilen dağların formları, Google Maps’ten alınan görsellerdekilerle birebir uyuşuyor.

noel kutlama alan min

dag 2 1 min

Videoda rahatlıkla seçilebilen beyaz bina da, Montrö’deki Eurotel binası. Google Maps'te konum olarak ilerlediğimizde otel binasına da kolayca erişebiliyoruz. 

eurotel gorsel 1 min

\"\"

\"\"

Eurotel’in web sitesinden, videonun çekildiği lokasyonu doğrulayabileceğimiz bir fotoğrafa ulaşabiliyoruz

\"\"

Ankara’da böyle bir yer yok 

Videonun Ankara’da çekilmediğini, Mogan gölü yanında kurulu Gölbaşı’na ait Google Maps görüntülerinden anlamak da mümkün. Gölbaşı’nda Eurotel Hotel de yok. 

\"\"

Ankara Gölbaşı Harita Görüntüsü

Yine iddia konusu videonun yorumlarına baktığımızda, aynı anda çekilmiş bir başka videoya ulaşıyoruz. Videoda duyulan çocukların konuşmaları da Türkçe değil.