Nobel ödülü sahibi Luc Montagnier'in Covid-19 aşısı olanların iki yıl içinde öleceğini açıkladığı iddiası

Nobel ödülü sahibi Luc Montagnier'in Covid-19 aşısı olanların iki yıl içinde öleceğini açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Montagnier’in Covid-19 aşısı alanların iki yıl içinde öleceğine ilişkin bir ifadesi yok.

Covid-19 aşısının yeni varyantlara neden olduğu da doğru değil. Aşı uygulanmadan çok önce virüsün farklı varyantları ortaya çıkmıştı. Aşılar virüsün mutasyonun önüne geçerek yeni varyantların ortaya çıkmasını engelleyebilir.

Montagnier açıklamasında öne sürdüğü aşıların “antikora bağlı hastalık geliştirdiğine" kanıt yok.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya hesaplarından ve WhatsApp gruplarından paylaşılan iddiaya göre Nobel ödüllü Fransız virolog Luc Montagnier, Covid-19 aşısı olanların iki yıl içinde öleceğini açıkladı. Montagnier’in verdiği röportajda “Zaten aşılanmış olanlar için umut ve olası tedavi yok. Cesetleri yakmaya hazırlıklı olmalıyız. Hepsi antikora bağlı artıştan ölecek. Tüm söylenebilecek bu” dediği öne sürülüyor. 

İddia aşı olanlar için korku ve endişeye neden olurken, aşı olmayanlarda aşı tereddüdüne yol açıyor.

covid 19 asisi olanlarin iki yil icinde olecegi iddiasi

Montaigner aşıların iki yıl içinde öldüreceğini söylemedi

2008 yılında AIDS’e neden olan HIV’i keşfetmedeki rolü nedeniyle Nobel tıp ödülü alan Fransız virolog Luc Montagnier, Covid-19 aşıları ve koronavirüse dair açıklamalarıyla gündeme geldi. Montagnier, Mayıs ayı ortalarında yayınlanan röportajında Covid-19 aşılarının yeni koronavirüs varyantlarını ürettiği, aşıların antikora bağımlı şiddetli hastalık geliştirdiği gibi iddialar ortaya attı. Montagnier, Fransa’da zorunlu aşılamaya da karşı.

Ancak Montagnier’in açıklamaları arasında Covid-19 aşısı alanların iki yıl içinde öleceğine dair ifade yer almıyor. Luc Montagnie’in tezi şu: Virüs aşılamaya bağlı gelişen antikorlara yakalandığında ölmeyi değil, kılık değiştirmeyi seçiyor. Bu da yeni varyantlara neden oluyor. Yeni varyantlar da daha öldürücü olduğundan, hastalığa bağlı hayatını kaybedenlerin sayısı artıyor

Ancak koronavirüs aşılar nedeniyle mutasyona uğramadı. Virüs yayıldıkça, daha fazla kişiyi enfekte ettiğinde mutasyon ve varyantlar kaçınılmaz olarak ortaya çıkıyor. Virüs bağışıklıktan kaçmak için sürekli değişime uğruyor. Covid-19 aşısı uygulanmaya başlamadan çok önce de virüsün yeni varyantları ortaya çıkmıştı.  

Tam tersi aşılandıkça, bağışıklık kazandıkça virüsün mutasyonu ve yeni varyantlarının ortaya çıkması önlenebilir. 

Luc’un açıklamaları güvenilir değil 

Luc Montagnier’nin tartışmalara neden olan açıklamaları Fransa’da Hold-Up Media’ya ait alternatif video paylaşım platformu Odysee’da yayınlandı. Hold-Up Media Fransa’da koronavirüse dair çok sayıda komplo teorisi paylaşan ve güvenilir olmayan bir kaynak. Fransız medyasında da bu platformdan yayılan iddiaların güvenilir olmadığına işaret ediliyor.

Montagnier, 2020 yılında da koronavirüse dair bilimsel temeli olmayan iddialar ortaya atmıştı. Fransız medyasında Luc Montaignier aşı karşıtı, homeopati yanlısı biri olarak tanımlanıyor. 2008 yılında Nobel ödülü kazandığında da iyi bir bağışıklık sisteminin AIDS’den korunmaya yeterli olacağını dile getirmişti. 2017 yılında Fransız hükümetinin bazı aşıları zorunlu hale getirmesine karşı çıkmıştı. 

Ölüm oranının antikorlar nedeniyle arttığına kanıt yok

Montagnier açıklamasında, “antikora bağlı hastalık geliştirme”den de (ADE) söz ediyor. Bu aşılama sonrası oluşan antikorların virüse bağlanması ve hastalığın daha şiddetli olmasına deniyor. Antikorlar, patojenin, yani virüsün hücrelere girmesine izin veren “Truva atı” gibi davranıyor.

Covid-19 aşılarında da başlarda antikora bağlı hastalık geliştirme başlarda bilim dünyası için endişe konusuydu. Ancak klinik deneylerde ve aşının uygulanmasıyla antikora bağlı hastalık vakalarına rastlanmadığı bilimsel çalışmalarda belirtiliyor. Covid-19 aşısı dünyada milyonlarca insana uygulandı. Şu ana kadar da antikora bağlı bir hastalık vakasının kaydedilmediği söyleniyor.

Dolayısıyla Fransız virologun bu konudaki iddiasına temel oluşturacak bilimsel veriden de yoksunuz. 

Covid-19 aşısı, yaygın olarak uygulanan ülkelerde hem vakaların azalmasında hem de ölümlerin azalmasında önemli bir paya sahip. 

Luc Montagnier'in iddiaları birçok ülkede yanlışlandı.