Nintendo'nun karton Süper Mario oyunu yapan Paco Gutierrez’e dava açtığı iddiası

Nintendo'nun karton Süper Mario oyunu yapan Paco Gutierrez’e dava açtığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videoyu ilk olarak Temmuz 2018’de “bigtrueno” isimli Instagram kullanıcısı paylaşmış.

Videonun açıklamasında çocuğun isminin Ruben olduğu söylenmiş.

Nintendo USA Today’a yaptığı açıklamada böyle bir dava olmadığını belirtmiş.

Sosyal medyada uzun zamandır dolaşan bir bazı paylaşımlarda, oyun şirketi Nintendo’nun kartondan Süper Mario oyununu yapan dokuz yaşındaki Paco Gutierrez’e dava açtığı iddia ediliyor. İddia sosyal medyada birçok dilde yayılmış. 

nintendo mario dava iddiasipng

Nintendo dava açmadı

Paylaşımda, Venezüela’da yaşayan Paco Gutierrez’in hayatı boyunca Nintendo oyun konsolu istediği ancak alamadığı için kartondan Süper Mario oyunu tasarladığı ve bunu YouTube’da yayınladığı iddia edilmiş. Ayrıca, video popüler olunca, Japon oyun firması Nintendo ABD'nin Başkanı Doug Bowser’ın Paco’ya telif hakları ihlali nedeniyle 200 milyon dolar tazminat davası açtığı da söylenmiş. 

Kartondan bir Süper Mario oyununun yapıldığı doğru. Videoyu ilk olarak Temmuz 2018’de “bigtrueno” isimli Instagram kullanıcısı paylaşmış. Videonun açıklamasında “Bu yaratıcılık benimle aynı kilisede toplanan Venezüelalı bir çocuk tarafından yapıldı. Adı Rubén” açıklamasıyla paylaşılmış. Instagram kullanıcısı yorumuna Nintendo’yu da etiketlemiş. Teyit, bigtrueno isimli kullanıcıya da ulaştı, ancak henüz yanıt almadı. 

Bu paylaşımdan sonra video birçok haber sitesinde de paylaşılmış. Ancak ne bu haberlerde ne de sonrasında Nintendo’nun kartondan oyun yapan çocuğa dava açtığını gösteren bir bilgi yok

Nintendo, telif hakları davalarıyla sık sık anılan bir şirket. Ancak Nintendo bu konuda, USA Today’a yaptığı açıklamada böyle bir dava açılmadığını belirtmiş

Paylaşımda kullanılan çocuk fotoğrafının kaynağına ise ulaşılamıyor.