Netflix’in dışarı çıkanları caydırmak için spoiler içeren panolar hazırlattığı iddiası

Netflix’in dışarı çıkanları caydırmak için spoiler içeren panolar hazırlattığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Reklam panoları Miami Reklam Okulu (Miami Ad School) öğrencileri tarafından sosyal mesafenin önemine dikkat çekmek için hazırlanmış.

Netflix panoların kendileri tarafından hazırlanmadığını sosyal medya hesabından paylaştı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Covid-19 salgını nedeniyle pek çok ülkede insanların evde kalmalarını sağlayacak önlemler alınmaya çalışılıyor. Sosyalmedyada ve Sputnik, Sözcü gibi haber ve teknolojisitelerinde dijital film ve dizi platformu Netflix’in, dışarı çıkanları caydırmak için dizi ve filmlerde neler olacağını söyleyen, yani spoiler içeren reklam panoları hazırlattığıiddia edildi. Panoları gösteren fotoğraflar, sosyal medyada hızla yayıldı.

netflix_iddia

Ancak Netflix’in dizi ve filmlerle ilgili spoiler içeren reklam panoları hazırladığı iddiası doğru değil. Reklam panoları Miami Reklam Okulu (Miami Ad School) öğrencileri tarafından sosyal mesafenin önemine dikkat çekmek için hazırlanmış. Netflix panoların kendileri tarafından hazırlanmadığını sosyal medya hesabından paylaştı. 

Reklam panolarını Netflix hazırlamadı

Salgının gidişatını yavaşlatmak için evde kalmanın önemine dikkat çekmek amacıyla hazırlanan “The Spoiler Billboard” başlıklı reklam panoları, 25 Mart 2020 tarihinde yaratıcı reklam topluluğu Ads of the World adlı sitede yayınlanmış. Panoların Avrupa’da birçok ülkede yer alan Miami Ad School öğrencileri tarafından hazırlandığı bilgisi de sitede yer alıyor. Sitede, spoiler içeren reklam panolarının anlatıldığı bir video da var.

Panolarla “dışarı çıkmanızı virüs engelleyemiyorsa, spoiler engelleyebilir” vurgusu yapılmış. Forbes dergisi de 26 Mart 2020 tarihinde yayınladığı yazıda kampanyayı hazırlayan öğrencilerle konuşmuş. Bu fikrin sanat yönetmeni Seine Kongruangkit ve metin yazarı Matithorn Prachuabmoh Chaimoungkalo, sokağa çıkanların en sevdiği Netflix dizisinin sonunu görmekle korkutmanın caydırıcı olacağına karar vermiş. Ayrıca fikrin metin yazarı, sosyal medya hesabında bunun bir öğrenci fikri olduğunu yazmış. Miami Ad School da Twitter hesabından projeyi kutlamış.

miami_ad_school_tivit

Netflix de sosyal medya hesabından bir kullanıcıya verdiği yanıtla, panoların kendileri tarafından hazırlanmadığını söyledi. 

netflix_pano_cevap

Sonuç olarak Netflix’in dışarı çıkanları caydırmak için spoiler içeren reklam panoları hazırlattığı doğru değil. İddia en yaygın yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.