Nesquik'in tavşan logosu ve hikayesi hakkındaki iddia

Nesquik'in tavşan logosu ve hikayesi hakkındaki iddia

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Nesquik ilk kez toz şeklinde üretildi.

Tavşan 1973 yılında toz şeklindeki Nesquik reklamlarında kullanıldı.

İddiaya konu olan şekle sahip gevrekler ise 1999 yılında piyasaya sürüldü.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada bir süredir dolaşımda olan iddiaya göre, Nestle firması tarafından üretilen Nesquik’in logosunda tavşan olmasının sebebi, ürünün tavşan kakasına benzemesi. Absürt sayılabilecek iddia, internette İngilizce kaynaklarda da yayılmış durumda.

nesquik kaka

Süte karıştırılarak kullanılan ve kakaolu toz olarak nitelenebilecek Nesquik, Nestle tarafından 1948 yılında üretildi. İlk çıktığı zamanlarda Nestle Quik ismini taşıyan ürün daha sonra Nesquik olarak anılmaya başlandı. 

nesquik history

Nesquik logosunda kullanılan tavşan ise ilk başlarda “Quicky” olarak adlandırıldı ve ilk kez 1973 yılındaki reklamlarda boy gösterdi. 2000 yılında ise logo artık Nesquik Bunny (Nesquik Tavşanı) olarak biliniyordu

Tavşan kakası ile özdeşleştirilen ve kahverengi yuvarlak şekillere sahip Nesquik tahıl gevreği ise 1999 yılında tanıtıldı. Yani Nesquik üretildiği andan itibaren kahverengi ve yuvarlak bir görünüme sahip değildi. Toz halindeki ürüne tavşan logosu daha sonra eklendi. Dolayısıyla iddianın tarihsel tutarsızlıklara sahip olduğunu söylemek mümkün.

nesquik gevrek