Necmettin Erbakan'ın “CHP’ye aldanıp kuyruğuna yapışma” dediği iddiası

Necmettin Erbakan'ın “CHP’ye aldanıp kuyruğuna yapışma” dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video, 28 Haziran 2007 tarihinde Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Konferansları kapsamında düzenlenen “İşbirlikçiler ve Akp’nin Ekonomik Yıkımı” isimli konferanstan.

Videonun orijinalinde Erbakan, "Ey kasketli adam. Beni iyi dinle! CHP'ye aldanıp da AKP'nin kuyruğuna yapışma" ifadelerini kullanıyor.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşan ve Yeni Şafak, Kanal 7 gibi haber siteleri tarafından haberleştirilen bir videoda, eski Başbakanlardan Necmettin Erbakan’ın "Ey Kasketli adam beni iyi dinle CHP'ye aldanıp da kuyruğuna yapışma" dediği iddia edildi.

erbakan chp 1024x424

Erdemliler isimli Facebook sayfası tarafından 28 Nisan 2018’de paylaşılan video, şimdiye kadar 850 bin kişi tarafından görüntülendi. Video ayrıca 22 bin kişi tarafından beğenilip, 43 bin kişi tarafından da paylaşıldı.

Video montajlamış

Ancak Erbakan’ın videoda “Ey kasketli adam beni iyi dinle CHP'ye aldanıp da kuyruğuna yapışma" dediği iddiası doğru değil. Video montajlanmış. Söz konusunu videonun orijinalinde Erbakan, "Ey kasketli adam. Beni iyi dinle! CHP'ye aldanıp da AKP'nin kuyruğuna yapışma" ifadelerini kullanıyor.

Videonun, Erbakan tarafından, 28 Haziran 2007 tarihinde Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi (ESAM) Konferansları kapsamında seri olarak düzenlediği “İşbirlikçiler ve Akp’nin Ekonomik Yıkımı” isimli konferanstan olduğunu söylemek mümkün.


2 Aralık 2012’de YouTube’a yüklenen konferansın ikinci bölümünün 26.37 saniyesinde Erbakan’ın kendi partililerini uyarmak amacıyla "Ey kasketli adam. Beni iyi dinle! CHP'ye aldanıp da AKP'nin kuyruğuna yapışma" ifadelerini kullandığı görülebiliyor. Erbakan, bu sözlerin ardında ise kendisini dinleyen kalabalığa “Bir daha aldanırsan gelecek sefer dövecek dizin de kalmayacak haberin olsun. Bir daha aldanmaya hakkın yok” şeklinde sesleniyor.

Milli Gazete tarafından yapılan bir haberde de söz konusu videonun montaj olduğu belirtiliyor.