NATO Genel Sekreteri’nin Rusya Ukrayna çatışmasıyla ilgili “Yüzyılın en büyük savaşı olacak” dediği iddiası

NATO Genel Sekreteri’nin Rusya Ukrayna çatışmasıyla ilgili “Yüzyılın en büyük savaşı olacak” dediği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in böyle bir sözü bulunmuyor.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’in benzer bir sözü olsa da yanlış çeviri söz konusu.

Guterres, “Avrupa’da yüzyılın en kötü savaşı olabilecek bu savaşın başlamasına izin vermeyin” diyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

24 Şubat 2022’de Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasıyla sosyal medyada konuyla ilgili bilgi akışı da hızlandı. Bazı paylaşımlarda, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in konuya ilişkin “Yüzyılın en büyük savaşı olacak” açıklaması yaptığı iddia edildi.

nato yuzyilin en buyuk savasi olacak iddia paylasim

Stoltenberg’in yaptığı tüm açıklamalara NATO’nun sitesinden ulaşılabiliyor. Stoltenberg’in 24 Şubat’taki operasyona dair yaptığı açıklamada böyle bir ifade bulunmuyor. Stoltenberg’in açıklaması şu şekilde: 

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik, sayısız sivilin hayatını tehlikeye atan ihtiyatsız ve sebepsiz saldırısını şiddetle kınıyorum. Tekrar tekrar uyarmamıza ve diplomatik görüşme çabalarımıza rağmen, Rusya bir kez daha egemen ve bağımsız bir ülkeye karşı saldırganlık göstermeyi seçti. Bu, uluslararası hukukun ihlali ve Avrupa - Atlantik güvenliğine tehdit anlamına geliyor. Rusya’yı askeri eylemi derhal durdurmaya ve Ukrayna'nın egemenliği ile toprak bütünlüğüne saygı duymaya davet ediyorum. NATO müttefikleri, Rusya'nın saldırgan eylemlerinin sonuçlarını ele almak için bir araya gelecek. Bu korkunç dönemde Ukrayna halkının yanındayız. NATO, tüm müttefiklerini korumak ve savunmak için gereken her şeyi yapacak.

Stoltenberg’in, 24 Şubat’taki olağanüstü NATO toplantısından sonra yaptığı açıklamada da böyle bir sözü bulunmuyor. Ayrıca Twitter ve Facebook hesaplarında da böyle bir paylaşım yok.

Google gibi arama motorlarında arama yaptığımızda ise, buna benzer bir cümleyi Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in kurduğunu görebiliyoruz; ancak burada da yanlış çeviri söz konusu. Guterres, acil Güvenlik Konseyi toplantısında şöyle söylemiş:

İnsanlık adına, Avrupa’da yüzyılın en kötü savaşı olabilecek bu savaşın başlamasına izin vermeyin; sonuçları yalnızca Ukrayna için yıkıcı, Rusya Federasyonu için trajik olmakla kalmayacak, küresel ekonomi için de öngöremediğimiz etkiler doğuracak.

Yani BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in sözlerinde, “Yüzyılın en büyük savaşı olacak” gibi kati bir ifade bulunmuyor. Guterres bir olasılıkla ilgili kaygısını dile getiriyor.