NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in 5 Temmuz 2022 tarihli basın toplantısında FETÖ dediği iddiası

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'in 5 Temmuz 2022 tarihli basın toplantısında FETÖ dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg 5 Temmuz 2022’deki basın toplantısında FETÖ değil, "threat of terrorism" yani terör tehdidi ifadesini kullanıyor.

Stoltenberg’in konuşma metni NATO’nun resmi sitesinde yer alıyor ve burada da FETÖ ifadesi yok.

Konuşmayı yavaşlatarak dinlediğimizde de "threat of terrorism" dediği anlaşılıyor.

Madrid'deki NATO liderler zirvesi öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurularını destekleyeceğini açıklamış, üç ülke arasında mutabakat anlaşması imzalanmıştı

5 Temmuz 2022’de NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İsveç Dışişleri Bakanı Anne Linde ve Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, iki ülkenin NATO’ya katılım imzaları için bir araya gelerek ortak basın toplantısı düzenledi. 

Stoltenberg’in bu basın toplantısında “FETÖ terörüne karşı birlikte mücadele etmek gerek” ifadesini kullandığı iddia edildi. 

stoltenberg nato feto aciklamapng

Stoltenberg, “threat of terrorism” yani terör tehdidi ifadesini kullanıyor

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in konuşma metninin tamamına NATO’nun resmi sitesinden ulaşılabiliyor. FETÖ ifadesini kullandığı iddia edilen kısma baktığımızda Stoltenberg’in NTV muhabiri Güldener Sonumut’un sorusuna cevaben konuştuğu görülüyor

Sonumut, Stoltenberg’e “Türkiye’de ve Finlandiya'da kalpleri ve zihinleri nasıl kazanabiliriz, herhangi bir tehdide karşı birleşik bir Avrupa-Atlantik cephesine sahip olmamız ve ittifak içinde birlik gösterebilmemiz için nasıl bir köprü kurabiliriz?” sorusunu yöneltmiş. 

Karşılığında ise Stoltenberg, “Bence zihinleri ve kalpleri kazanmanın en iyi yolu, yaptığımız şeyi aynen yapmaya devam etmek, karşı karşıya olduğumuz tüm farklı güvenlik tehditlerine karşı birlikte durmak, hem daha agresif bir Rusya hem de tabii ki terör tehdidi NATO gündeminde üst sıralarda yer alıyor. Ve Finlandiya, İsveç ve Türkiye'nin mutabık kaldığı mutabakat, tüm bu ülkeler ve tüm İttifak için önemli olan terörizm konusunda daha fazla işbirliğini hızlandırmak için iyi bir platform sağlıyor.” yanıtını vermiş. 

I think the best way of winning minds and hearts is to continue to do exactly what we do, stand together in addressing all the different security threats we face both a more aggressive Russia, but also, of course, the threat of terrorism which is something which is high on the NATO agenda. And the memorandum, Finland, Sweden, and Türkiye agreed, provides a good platform to step up further cooperation on terrorism, which is important for these, all these countries and for all the Alliance.

İlgili bölümde FETÖ ifadesi kullanılmamış. Konuşmanın tamamı boyunca da bu ifade yer almıyor. 

Stoltenberg'in konuşması 0.5 hızında yavaşlatılarak dinlendiğinde de threat kelimesini kullandığı görülebiliyor. Threat kelimesinin İngilizce'deki ses akışı nedeniyle iki kavram birbirine karışmış olabilir. Anadolu Ajansı gibi bazı haber siteleri de başlığına "NATO Genel Sekreteri Stoltenberg: FETÖ terörüne karşı birlikte mücadele etmek gerek" ifadesini taşısa da, daha sonra ilgili içeriği kaldırdı.

Basın toplantısında Finlandiya, İsveç ve Türkiye arasında güvenlik ve terör konusunda imzalanan mutabakattan, Türkiye’nin terör konusunda kırmızı çizgileri olduğundan bahsediliyor. Finlandiya Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto, konuşmasının bir bölümünde Türkiye’yle süreç boyunca iletişimin devam edeceğini, Türkiye’nin dile getirdiği teröristler, PKK vb. kaygıların ele alındığını, söylüyor. 

“So this constant communication, of course, continues now also during this ratification process. In this document, and in this memorandum, we have actually addressed all those concerns that also Türkiye had phrased, including the terrorists, the PKK, and so forth, and all the steps that are necessary to be taken are mentioned in the memorandum.”

Stoltenberg 28 Haziran’daki konuşmasında FETÖ ifadesini kullandı

Stoltenberg 5 Temmuz 2022’deki basın toplantısında FETÖ ifadesini kullanmasa da, 28 Haziran 2022’deki Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında yapılan toplantının ardından yaptığı konuşmada FETÖ ifadesini kullanmıştı

“… Ve müstakbel NATO Müttefikleri olarak Finlandiya ve İsveç, ulusal güvenliğine yönelik tehditlere karşı Türkiye'ye tam destek veriyor. Bu amaçla Finlandiya ve İsveç, Türkiye'de YPG/PYD'ye ve FETÖ olarak tanımlanan örgüte destek vermeyecektir.”
“And as prospective NATO Allies, Finland Sweden extend their full support to Türkiye against threats to its national security. To that effect, Finland and Sweden will not provide support to YPG/PYD and the organization described as FETÖ in Türkiye.”