NASA'nın paylaştığı Mars fotoğrafında bir kapı gözüktüğü iddiası

NASA'nın paylaştığı Mars fotoğrafında bir kapı gözüktüğü iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafta kapıya benzetilen kısım aslında kaya üzerindeki bir çatlak.

İddia görsel bir kaya fotoğrafının yakınlaştırılmış versiyonu ve tahmini eni 30, boyu 45 santimetre.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve haber sitelerinde paylaşılan Mars fotoğrafının bir kapıyı (portalı) gösterdiği iddia edildi. Fotoğraf Ekşi Sözlük, Reddit gibi forumlarda da gündem oldu.

nasa mars gorselinde kapi oldugu iddiasi ekran

Kapıya benzetilen, kayadaki küçük bir çatlak

NASA’nın resmi internet sitesinden Mars’ta çekilen görüntülere ulaşılabiliyor. İddia konusu görseli de bu sayfada bulmak mümkün. 7 Mayıs 2022 tarihinde çekilen kare, NASA’nın Curiosity isimli keşif aracı tarafından kaydedilmiş. 

Görüntüyü araştırırken doğrulama kurumu Snopes ile paylaşılan bir panoramik görüntüye rastlıyoruz. Bu görüntü, görselin daha geniş versiyonunu sunuyor. 

NASA Jet İtki Laboratuvarı’nın (JPL) sözcüsü kapıya benzetilen kısmın tahmini eninin 30 santimetre, boyunun 45 santimetre olduğunu belirtmiş. Yani bu bir kaya çatlağı. Görüntü de kayadaki küçük çatlağın yakınlaştırılmış versiyonu.

nasa mars gorselinde kapi oldugu iddiasi panoramik goruntuGigapan, Neville Thompson

NASA’nın Curiosity misyonunda görev alan bilim insanlarından profesör Sanjeev Gupta, The Daily Telegraph’a açıklamasında kapıya benzetilen çatlağın "normal jeolojik süreçler" sonucunda oluştuğunu ve görüntüde “herhangi bir tuhaflık” olmadığını belirtmiş. 

Bazı nesneleri, aşina olduğumuz biçimlere benzetme durumuna pareidolia (görsel sanrı) adı veriliyor. Gökyüzündeki bulutları hayvanlara benzetmek, bir sebze üzerindeki çizgileri insan suratına benzetmek örnek gösterilebilir.

Burada olduğu gibi uzay misyonlarından paylaşılan görüntüler sık sık komplo teorisyenleri tarafından farklı yorumlanabiliyor. Daha önce yine Mars’ta çekilen bir görüntüdeki kaya, kadın silüetine benzetilmişti.

Misyonun resmi internet sitesinde görselleri tarih ve araç özelliğine göre filtreleme seçeneği mevcut. Mars’ta çekilen diğer görselleri incelerken benzer görüntülerin yer aldığı fotoğraflara rastlanıyor

nasa mars gorselinde kapi oldugu iddiasi benzer goruntu

İddia Snopes ve Doğrula tarafından da incelenerek yanlış olduğu ortaya koyuldu.