NASA’nın ilgi çekmek için uzaya çıplak insan fotoğrafı göndereceği iddiası

NASA’nın ilgi çekmek için uzaya çıplak insan fotoğrafı göndereceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Referans makalede uzaylıları cezbetme vurgusu yok.

Gönderilmesi önerilen mesajla, dünya dışına insan türü hakkında bilgi vermek amaçlanıyor.

Mesajda yer alan görselde insan anatomisi ve DNA çizimi var.

Aynı insan tasviri, 1972 Pioneer 10 uzay aracına da eklenmişti.

Mesajın gönderilmesine henüz kesin karar verilmedi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan iddialarda, NASA’nın uzaylıların ilgisini çekmek için uzaya çıplak insan fotoğrafı göndereceği öne sürüldü. ABD medyasına dayandırılan iddia, birçok haber sitesinde de yer aldı.

nasa uzaylilari cezbetmek icin ciplak insan resmi yollamiyor

Mesaj insan anatomisi ve DNA’sının tasvirini içeriyor

NASA’nın desteklediği uluslararası bir araştırma ekibi, dünya dışındaki olası yaşam formlarına ulaşması hedeflenen yeni bir mesaj yayınlama ihtimalini araştırdı. 2 Nisan 2022’de yayınlanan Beacon in the Galaxy isimli çalışma, 1974’te gönderilen Arecibo mesajının yeni bir versiyonu yapılırsa anlaşılabilirlik için nelere dikkat edilmesi gerektiğine odaklanıyor.

Makalede, uzayda yaşayan olası akıllı canlı formlarına insan anatomisini anlatmak için çeşitli tasvirlere yer verme motivasyonundan bahsediliyor. Araştırma ekibinden Jonathan H. Jiang, bu tasarımı hazırlamaktaki amacın insan türü hakkında maksimum bilgiyi minimum mesaja sığdırarak iletmek olarak aktardı. Bu motivasyona yönelik olarak mesaj, insan figürlerinin ve DNA'nın matematiksel tasvirlerini de içeriyor. 

uzaya yollanmasi planlanan mesaj

Fakat iddia edildiği gibi, çıplak insan görselleriyle uzaylıları cezbetme gibi bir amaçtan bahsedilmiyor. Görsel aslında bir DNA çizimi yanında insan formunun sayısallaştırılmış görüntüsünü gösteriyor. 

insan anatomisi tasviri

Ayrıca bu görselin gönderilmesine de henüz karar verilmedi. Beacon in the Galaxy isimli çalışma şu anda hakem değerlendirmesi bekliyor ve öneri aşamasında. 

Araştırmacılar, muhtemel mesajı Samanyolu galaksisinin merkezine göndermeyi planlıyor. Mesaj, ikili koddan oluşuyor. İkili kod, bilgisayar işletim sisteminin ikili rakam sistemi olan 0 ve 1 ile gösterilmesi anlamına geliyor.

Ekip, oralarda mantıklı iletişim kurabilmek için için yeterli karmaşıklıkta zekaya ulaşmış bir tür varsa, barış ve işbirliğinin önemini bileceğini düşünüyor. Elbette bu bir varsayım.

Uzaya ilk kez mesaj iletilmiyor

Bilim insanları, ilk defa uzaya mesaj göndermeye çalışmıyor. 1974'te gökbilimciler Arecibo radyo teleskobunu 25 bin ışıkyılı uzaklıktaki M13 kümesine bir mesaj göndermek için kullandılar. Arecibo mesajı, 10 tabanlı sayı düzenini ve güneş sistemimizin bir tasvirini iletmişti.

Önerilen yeni mesaj, 1974’te hazırlanan Arecibo mesajının özelliklerini de barındırıyor.

arebico mesaji 1974

Bilim insanları, 1972’de Pioneer 10 uzay aracına da bir levha aracılığıyla olası dünya dışı yaşam formlarıyla iletişime geçmeye çalışmıştı. Levhadaki insan görseliyle, 2022’de gönderilmesi planlanan mesajdaki insan görseli aynı. Yeni mesaja DNA sarmalı eklendiği görülüyor.

pioneer 10 levha

Matematik evrensel olduğundan bilim insanları, uzaydaki olası canlılarla iletişime geçmek için matematiksel mesajlara güveniyor.

Ancak bugüne kadarki tüm çabalar sonuçsuz kaldı. İnsanlık dünya dışından anlamlı bir mesaj almış ya da başka yaşam formlarının varlığını gösteren bir kanıta ulaşabilmiş değil.

İddiayı Malumatfuruş da inceledi.