NASA’nın 24 ilahiyatçı istihdam ettiği iddiası

NASA’nın 24 ilahiyatçı istihdam ettiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

NASA ilahiyatçı istihdam edeceğini duyurmadı.

NASA, İlahiyat Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılara maddi destek sağladı.

Araştırmacılar NASA’da çalışmıyor ve NASA’yı temsil etmiyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadaki bazı paylaşımlarda, Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA) ile ilgili ilginç bir iddia vardı: Kurum, olur da evrende akıllı yaşam formları bulunursa insanların nasıl tepki vereceğini değerlendirmek için, işe 24 ilahiyatçı almıştı. 

fotograf nasa ilahiyatci iddia

NASA ilahiyatçı istihdam edeceğini duyurmadı

İddialara kaynak olarak The Times’ın 22 Aralık 2021’de hazırladığı haber gösteriliyor. Haberde, NASA sponsorluğundaki programa katılan 24 ilahiyatçıdan biri olan İngiliz rahip Rahip Andrew Davidson ile yapılan bir röportaj var. 

Haber, NASA’nın Princeton Üniversitesi’nin İlahiyat Araştırma Merkezi’ne sponsor olduğunu ve 1,1 milyon dolar hibe verdiğini söylüyor. 24 ilahiyatçı zaten bu merkezde görev alıyor. Haberde NASA’nın bu 24 ilahiyatçıyı işe alacağından bahsedilmiyor.

NASA’nın internet sitesinde 24 ilahiyatçıyı işe aldığına veya alacağına dair herhangi bir iş ilanı bulunmuyor

İlahiyatçılar NASA’da çalışmıyor

Teyit konuyla ilgili bilgi almak için e-posta yoluyla NASA’ya ulaştı. Kurum, astrobiyolojinin, bilhassa da dünyanın ötesinde yaşam bulmanın potansiyel toplumsal etkisini incelemenin, 1998’den beri NASA’nın gündeminde olduğunu söyledi. 

Merkezdeki 24 ilahiyatçının sadece maddi destek aldığını söyleyen NASA, bu kişilerin NASA’da çalışmadığını, NASA’yı temsil etmediğini ve NASA’ya danışmanlık yapmadığını vurguladı. Kurumun verdiği bilgiye göre, araştırmacıları da İlahiyat Araştırma Merkezi seçti.

İddiayı AP News, Snopes ve Doğrula da inceledi.

Dünya dışı akıllı varlıkların keşfi üzerine sayısız arayışa rağmen, insanlık yerkürenin ötesinde canlı bir bakterinin varlığını dahi kanıtlayabilmiş değil. Şimdilik evrende yalnızız.