NASA Güneş'e şempanze gönderecek iddiası

NASA Güneş'e şempanze gönderecek iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Hürriyet, Milliyet, Webtekno, Beşiktaş Medya Grup gibi sitelerde yer alan bir haberde, NASA yetkililerinin Güneş araştırmalarında önemli bir adım olacak Wednesday görevinde bir şempanzeyi kullanacakları iddia edildi.

nasa sempanze hurriyet tweet

Haberde şu ifadelere yer verildi:

NASA Yöneticisi Charles Bolden, "Şempanzeler en yakın biyolojik akrabalarımızdır, bu nedenle Güneş'in plazma çekirdeğine yaklaştıkça nasıl tepki gösterdiklerini izleyerek oldukça fazla bilgi edinebiliriz. Umarım bu görevden öğrendiklerimiz, insan astronotları Güneş'e düzenli olarak göndermenin yolunu açacaktır.” dedi. Bolden ayrıca, insanoğlunun Güneş'e başarılı bir şekilde yaklaşması durumunda ilerleyen dönemlerde kalıcı bir koloni kurulabileceğini öne sürdü.

Ancak haber gerçeği yansıtmıyor. İddianın kaynağı parodi haberleriyle bilinen The Onion sitesi. Onion, NASA’nın bir şempanzeyi Güneş’e göndereceğine dair gerçek olmayan, parodi haberini 2014 yılında yayınlamıştı.

Ayrıca haberlerde kullanılan fotoğraf da gerçek değil. Fotoğrafın orijinali 2006 yılında The Honda Classic isimli golf turnuvasının bir basın toplantısına ait.

honda classic basin konferansi