Nagehan Alçı’nın Afganistan'a gitmediği halde gitmiş gibi fotoğraf paylaştığı iddiası

Nagehan Alçı’nın Afganistan'a gitmediği halde gitmiş gibi fotoğraf paylaştığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğrafı Nagehan Alçı kendi paylaşmamış.

Alçı, Özgür Balaban ile Pakistan üzerinden Afganistan’a geçmiş ve bir süre Pakistan’da kalmış. Bunu da önceden yazısında belirtmiş.

Balaban da paylaştığı fotoğrafta konum olarak Pakistan’ı işaretlemiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan bazı paylaşımlarda, Afganistan’a gittiği belirtilen Nagehan Alçı’nın aslında orada olmadığı ve Pakistan’da bulunduğu iddia edildi.

nagehan alci afganistan pakistan iddia paylasim

Nagehan Alçı 14 Eylül 2021’de, HaberTürk’te yayınladığı “Kabil yollarında...başlıklı yazısında Özgür Balaban ile Afganistan’a doğru yola çıktıklarını belirtmiş. Alçı, Kabil Havaalanı uluslararası uçuşlara kapalı olduğu için Pazartesi sabahı Pakistan’ın başkenti İslamabad’a vardıklarını ve Afganistan’a Pakistan üzerinden geçeceklerini yazmış. Bürokratik işlemler sebebiyle İslamabad’da bir gün kaldıktan sonra karayoluyla Torham sınır kapısından Afganistan sınırından geçeceklerini ve oradan da Kabil’e ulaşacaklarını belirtmiş.

Alçı'nın Afganistan'da olduğunu söyleyen Kütahyalı, kendi değil

Ancak işler buradan sonra karışıyor. Eşi Rasim Ozan Kütahyalı, şahsi Twitter hesabında “Nagehan Alçı Afganistan sokaklarında” açıklamasıyla iddia konusu görseli paylaşmış.

rasim ozan kutahyali nagehan alci paylasim

Bunun üzerine bazı internet kullanıcıları, mavi duvarda yazan numaranın Pakistan’dan olduğunu, bu fotoğrafın Afganistan sokaklarından olmadığını belirtti. Google’da kısa bir arama yapmak, bizi telefon numarasının hangi ülkeye ait olduğu sonucuna götürüyor.

wikipedia pakistan telefon kod

Pakistan’da Jazz telefon operatörüne bağlı numaralar “030” ve “032” ile, Telenor şirketine bağlı olanlarsa “034” ile başlıyor. Afganistan’da ise cep telefonu numaralarının geneli “07” koduyla başlıyor.

wikipedia afganistanin telefon kodu

Alçı’nın birlikte seyahat ettiği Özgür Balaban, Instagram hesabında paylaştığı aynı yerden fotoğrafta konumu Pakistan olarak işaretlemiş. Bu fotoğrafın, Alçı’nın fotoğrafıyla aynı yerde çekildiği duvar renginden, yazılardan ve fotoğrafta yer alan kişilerden belli oluyor.

ozgur balaban instagram paylasim

Ancak fotoğrafı Nagehan Alçı’nın paylaşmadığını hatırlatmakta fayda var. Alçı’nın Twitter hesabında böyle bir gönderi bulunmuyor. Üstelik Alçı, 15 Eylül 2021’de yine HaberTürk’te yayınladığı yazısında, 14 Eylül Salı sabahı Pakistan’da bulunan Torham’a ulaştıklarını ve sınırdan geçerek Afganistan’a girdiklerini belirtmiş.

Alçı 15 Eylül 2021'de HaberTürk kanalında Afganistan'ın başkenti Kabil'den canlı yayın da yaptı.

Sonuç olarak fotoğraf Pakistan’dan; ancak Alçı’nın Afganistan’a gitmediği halde gitmiş gibi gösterdiğini söylemek olası değil. Zira Alçı, fotoğraf paylaşılmadan önce yazdığı yazıda Afganistan’a Pakistan üzerinden gittiklerini belirtmiş. Fotoğrafı yanlış bir lokasyon bilgisi ile paylaşan Alçı değil Kütahyalı.