Mustafa Varank'ın asgari ücretlilerin yerli otomobil TOGG'u 100 yıl vadeyle alabileceklerini söylediği iddiası

Mustafa Varank'ın asgari ücretlilerin yerli otomobil TOGG'u 100 yıl vadeyle alabileceklerini söylediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a atfedilen cümle, ilk olarak Zorting isimli hesaptan paylaşılmış.

Zorting parodi paylaşımlarıyla bilinen bir hesap.

Bakan Varank'ın böyle bir açıklamasına hiçbir haber sitesinde veya kayıtta rastlanmıyor.

Sosyal medyadaki bir paylaşımda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın satışa çıkması planlanan yerli otomobil TOGG’u, asgari ücretlilerin ‘100 yıl gibi makul bir vadeyle’ alabileceklerini söylediği iddia edildi. 

togg asgari ucret iddiasi

Varank’ın böyle bir ifadesi yok

30 Ağustos 2022’de Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank katıldığı Radyo Başakşehir yayınında, 2023 yılı Mart ayında yerli otomobil TOGG’un satışlarının başlayacağını açıkladı. Varank, TOGG’un fiyatıyla ilgili de, C sınıfı SUV tipi olacak aracın aynı sınıftaki içten yanmalı araçlarla rekabet edeceğini ve bu araçlarla aynı fiyattan piyasaya çıkacağını söylemiş. 

Varank’ın bu açıklamasının ardından, ilk olarak 31 Ağustos 2022’de Zorting isimli parodi Twitter hesabından, Varank’ın “Asgari ücretliler 100 yıl gibi makul bir vadeyle alabilecekler” dediği paylaşılmış. Fakat Zorting isimli hesaba baktığımızda yaptığı tüm paylaşımların parodi olduğu anlaşılabiliyor

zorting parodi hesap

İnternette anahtar kelimelerle yaptığımız aramada da Varank’a ait geçmişte ya da yakın zamanda böyle açıklamaya rastlanmıyor. Teyit, konuyla ilgili Radyo Başakşehir'e de ulaştı. Varank'ın programda böyle bir cümle kullanmadığı ifade edildi.