Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafındaki kemerde ikinci deliğin israf olmasın diye açıldığı iddiası

Mustafa Kemal Atatürk’ün fotoğrafındaki kemerde ikinci deliğin israf olmasın diye açıldığı iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Afyon'da çekilen fotoğraftaki kemer, orijinali de çift delik olan, Türkiye’de “manevra kemeri” olarak da bilinen “Sam Browne” kemeri.

Atatürk’ün başka fotoğraflarında da aynı kemeri kullandığını görmek mümkün.

Aynı kemer farklı ülkeler tarafından da kullanılmış.

Harbiye Askeri Müzesi üniforma kataloğu incelendiğinde 1947 yılına kadar bu kemerin kullanıldığı anlaşılıyor.

Sosyal medya paylaşımlarında Mustafa Kemal Atatürk’e ait bir fotoğrafla kullandığı kemere vurgu yapılıyor. İddiaya göre Mustafa Kemal israf etmemek için yeni kemer almak yerine tek delikli kemerin tokasını iki delikli ile değiştiriyor ve kemer de ona göre yeniden deliniyor. 

iddia ekrani ataturk

Kemerin orijinalinde de delikleri fotoğraftaki gibi

Görselle ilgili arama yaptığımızda fotoğrafın 23 Mart 1923 tarihinde Afyonlulara hitap ederken çekildiğini görüyoruz.

iddia fotosunun orijinali 1923

Atatürk’e ait diğer fotoğrafları incelediğimizde Atatürk’ün aynı kemeri kullandığı ve yanında başka askerlerin de bulunduğu fotoğrafları da bulmak mümkün. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın internet sitesinde paylaşılan fotoğraflardan birinde diğer generallerin de kemerlerinde çift delikler olduğunu gözlemliyoruz.

ataturk diger generaller ile ktbgov

Kaynak: Kültür ve Turizm Bakanlığı

ataturk diger generaller ile zoompng

Daha fazla bilgi almak için anahtar kelimelerle Birinci Dünya Savaşı sonrası kullanılan kemerleri incelediğimizde “Sam Browne” model kemere rastlıyoruz. İsmini İngiliz asker Samuel J. Browne’dan alan kemer orijinalde de çift delikli. Birinci Dünya Savaşında bir İngiliz subayının üzerinde de aynı kemeri görüyoruz. Kemerin ABD, Avustralya gibi ülkelerde de kullanıldığı biliniyor.

belt photo from ww1png

Birinci dünya savaşında “Sam Browne” kemeri kullanan İngiliz subay Alfred Herbert Naish

Türk askerlerin Birinci Dünya Savaşı sonrası kullandığı üniforma ve kemerleri incelemek için anahtar kelimelerle aramaya devam ettiğimizde Osmanlı üniformaları hakkında arşiv fotoğraf ve bilgi paylaşan internet sayfasında bazı bilgilere rastlıyoruz. İstihbarat ve güvenlik alanlarında çalışmalar yapan Christopher Flaherty, Birinci Dünya Savaşı sonrası üniforma değişikliğine gidildiği ve Türk askerlerin “Sam Browne” kemerlerini kullandığını belirtiyor.

Harbiye Askeri Müzesinin hazırladığı üniforma kataloğu da bu bilgileri doğrular nitelikte (sf. 63). Birinci Dünya Savaşı sonrasında 1947 yılına kadar bu kemerin kullanıldığı görülebiliyor.

fotoaskeriunifromapng

Müzenin Birinci Dünya Savaşı Salonu ve Kurtuluş Savaşı Salonları bölümünde sanal tur yaparken, müzedeki “Büyük Taaruz Kararı Kompozisyonu”nda benzer kemerin kullanıldığını doğruluyoruz.

askeri muze buyuk taaruz karari kompozisyonupng

askeri muze buyuk taaruz karari kompozisyonu zoompng

Kaynak: Askerî Müze ve Kültür Sitesi Komutanlığı

Türkiye’de “manevra kemeri” olarak bilinen “Sam Browne” ile ilgili Osmanlı Askeri Tarihi alanında uzman Prof. Dr. Mesut Uyar da kendi Twitter hesabında detaylı bilgi içeren paylaşımlar yaptı. Uyar, manevra kemerinin Kurtuluş Savaşından 1947 yılına kadar kullanıldığını da belirtmiş.

Ayrıca, kemerle ilgili tarama yaptığımızda eBay, Amazon gibi sitelerde şu anda da satıldığını görüyoruz.

ebay manevra kemeri