Murat Ağırel’in eski bir görüntüyü darbe girişimi sonrasındanmış gibi aktardığı iddiası

Murat Ağırel’in eski bir görüntüyü darbe girişimi sonrasındanmış gibi aktardığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ağırel yayında görüntünün Atatürk Havalimanı saldırısı sonrası çekildiğini belirtiyor.

Gökçek’in gösterdiği tweette de Ağırel köprüdeki saldırıya atıfta bulunuyor.

Söz konusu görüntüler yayınlandığı dönemde sosyal medyada da tepki çekmişti.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

26 Şubat 2021 tarihinde Beyaz TV’de yayınlanan Sürmanşet programında Osman Gökçek, Halk TV’de Murat Ağırel’in de katıldığı Kayda Geçsin programı ile ilgili bir iddiada bulundu. 

Gökçek programda Ağırel’in 1 Temmuz 2016 tarihinde Osmangazi köprüsünün açılışından olan bir görüntüyü 15 Temmuz darbe girişimi sonrasına aitmiş gibi değerlendirdiğini öne sürdü. Gökçek’in iddiasına göre Ağırel, darbe girişiminden 15 gün önceki görüntüyü kullanarak 15 Temmuz’da mücadele edenleri itibarsızlaştırmaya çalışıyordu.

osman gokcek beyaz tv agirel iddia

Osman Gökçek’in bahsettiği Halk TV programının yayın tarihi 23 Şubat 2021. Programın tamamına YouTube ve Medya Takip Merkezi’nden ulaşılabiliyor. Gökçek’in bahsettiği bölüm, yayının 22. dakikasından itibaren başlıyor. 

Ağırel konuşmasında önce Gökçek’in daha eski tarihli bir programından görüntüleri izletiyor. Osman Gökçek yayında Ağırel’in 16 Temmuz 2016 tarihinde attığı bir tweeti paylaşarak “Kim göbek attı ya köprüde?” sorusunu yöneltiyor. 

murat agirel 16 temmuz tweet

Ardından Ağırel Halk TV yayınında rejiden göbek atma videosunu ekrana yansıtılmasını istiyor ve bant kaydı giriyor. 

Ağırel’in yayındaki ifadeleri ise şöyle:

“Atatürk Havalimanı’nda şehitler verdik, terör örgütü baskın yaptı ve şehitler verdik havalimanında ve ertesi gün köprü açıldı ve orada göbek atıldı. Bizim ciğerimiz yanarken, bizim yüreğimiz yanarken insanların bu duyarsızlığına ve alışmışlığına ve kanıksamalarına ben tepki göstereceğim tabii. FETÖ darbesi yapılırken orada yüzlerce insan can verdi şehit oldu o hain darbeyi durdurabilmek için. Binlerce insan yaralandı. O insanlar hala toprağa defnedilmemişken kalkıp sen  eğer meydanlarda dans ederek eğlenerek bunu kutluyorsan ben buna yozlaşma derim. Biz hepimiz kutlarız bunu. Nasıl kutlarız? Biz deriz ki millet olarak çıktık irademizi gösterdik darbeye karşı geldik. Ama o darbeye gidiş yolundaki o taşları döşeyen insanların da hesabını sorarız. Onun için de ben diyorum ki bunu yapmayalım. Bu yozlaşmadır. Biz kendi değerlerimizi yok etmeyeceğiz. Bu bahsettiği hani çok büyük bir şey bulmuş gibi koyduğu tweet bu.”

Yani Ağırel, köprüdeki göbek atma görüntüsünün Atatürk Havalimanı saldırısının hemen sonrasında olduğunu belirtiyor. 

IŞİD Atatürk Havalimanı’na 28 Haziran 2016 tarihinde bir saldırı düzenlemiş, 45 kişi yaşamını yitirmiş, 163 kişi de yaralanmıştı. Osmangazi köprüsü ise 30 Haziran 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve dönemin başbakanı Binali Yıldırım’ın katılımıyla açılmıştı. Hatta Erdoğan konuşmasına havalimanı saldırısında yaşamını yitirenleri anarak başlamıştı.

Programda tartışma konusu olan görüntülerse her iki tarafın da belirttiği gibi köprünün ulaşıma açıldığı tarihten

video goruntu haber 7

DHA kaynaklı video sosyal medyada yayıldığı dönemde de tepki çekmiş ve birçok haber sitesine de konu edilmişti.

Murat Ağırel yakın zamanda yayınladığı Parsel Parsel kitabıyla, eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ve etrafındakilerin ilişkilerini gündeme taşımıştı

“Parsel Parsel” ismi 2015 tarihine dayanıyor. Dönemin başbakan yardımcısı ve hükümet sözcüsü Bülent Arınç, bir bakanlar kurulu toplantısı sonrası, Gökçek’in Ankara’da birçok alanı “parsel parsel Gülen yapılanmasına sattığını” iddia etmişti. Konu sonrasında yargıya intikal etmişti. Arınç bugüne kadar herhangi bir bilgi ya da belge açıklamadı.