Muharrem İnce’nin Sözcü yayınında 189 kez CHP 17 kez AK Parti dediği iddiası

Muharrem İnce’nin Sözcü yayınında 189 kez CHP 17 kez AK Parti dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

1 saat 54 dakikalık yayının tamamı incelendiğinde Muharrem İnce’nin 26 kez CHP dediği tespit edilebiliyor.

İnce, yayının büyük bölümünde CHP’yi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiriyor.

İnce’nin cümlelerinde AK Parti kelimesi sekiz kez yer almış.

Muharrem İnce programda sekiz kez İyi Parti demiş.

Seçime sayılı günler kala, Cumhurbaşkanları adayları televizyon programlarına katılarak gazetecilerin sorularını yanıtlıyor ve vaatlerinden söz ediyor. 

Sosyal medyada paylaşılan bir iddiada, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin katıldığı Sözcü TV yayınında 189 kez CHP, 17 kez AK Parti ve beş kez İyi Parti dediği iddia edildi. 

İnce’nin 189 kez CHP dediği iddiası, muhalefe muhalefet ettiği yorumlarıyla paylaşılmış. 

muharrem incenin 189kez chp dedigi iddiasi

İnce 26 kez CHP, sekiz kez AK Parti kelimelerini kullanmış 

Cumhurbaşkanı adayı ve Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, 3 Mayıs 2023’te Sözcü TV’de yayınlanan Liderler Özel programına katıldı. 

1 saat 54 dakikalık yayının tamamı incelendiğinde, Muharrem İnce’nin 26 kez CHP, 20 kez Kılıçdaroğlu dediği tespit edilebiliyor. Bu iki kelimenin toplamı 46 yapıyor, ancak paylaşımlardaki gibi İnce'nin 189 kez CHP dediği bilgisine ulaşılamıyor. 

Muharrem İnce yayının ilk bölümünde, İdris Naim Şahin ve Sadullah Ergin gibi isimlerin İyi Parti ve CHP’nin listelerinden aday gösterilmesine tepki gösteriyor.

İnce, yayının büyük bölümünde CHP’yi ve Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştiriyor. Bu eleştirilerin temelini Millet İttifakı içindeki Deva Partisi ve Gelecek Partisi’nin liderleri olan Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu oluşturuyor. 

İnce, AK Parti ve Erdoğan kelimelerini CHP ve Kılıçdaroğlu kelimelerinin toplamından daha az kullanmış. AK Parti kelimesini sekiz kez, Erdoğan kelimesi ise 28 kez cümlelerinde yer almış. 

İyi Parti ve Meral Akşener kelimeleri ise her iki parti ve liderlerine göre daha az kullanılmış. 11 kez Meral Akşener diyen İnce, sekiz kez İyi Parti demiş.