Müftü yardımcısı olduğu belirtilen Mehmet Uysal Adana'daki geneleve kayyım olarak atandı mı?

Müftü yardımcısı olduğu belirtilen Mehmet Uysal Adana'daki geneleve kayyım olarak atandı mı?

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan gönderide, müftü yardımcısı olduğu belirtilen Mehmet Uysal isimli kişinin Adana’daki bir geneleve kayyım olarak atandığı iddia edildi.

Kaç Saat Oldu isimli kullanıcı tarafından 13 Ekim 2018’de Twitter’da paylaşılan iddia yaklaşık 13 bin kişi tarafından beğenildi.

genelev kayyım

Mehmet Uysal Tokat’ta görevli bir müezzin

Ancak, müftü yardımcısı olduğu belirtilen Mehmet Uysal’ın Adana’daki geneleve kayyım olarak atandığı iddiası doğru değil. Adana İl Müftülüğünde söz konusu isimde çalışan bir görevli yok. Mehmet Uysal ise Tokat’ta bulunan Sanayi Camisi’nde 16 yıldır müezzinlik yapan ve hala bu görevini sürdüren bir din görevlisi.

Adana İl Müftülüğünün internet sitesinde kurum bünyesinde çalışan kişilerin listelendiği bir sayfaya ulaşmak mümkün. Listede yer alan müftü yardımcıları incelendiğinde Mehmet Uysal isimli bir çalışanın olmadığı görülebiliyor. Buna ek olarak müftülük ile görüşen teyit.org Adana İl Müftülüğünün herhangi bir biriminide bahsi geçen isimde bir kişinin olmadığı bilgisine de ulaştı.

Ancak internette yapılan arama sonucunda Mehmet Uysal isimli bir kişinin Tokat Sanayi Camisi’nde görevli olduğu bilgisine rastlanabiliyor. Tokat İl Müftülüğü’nde görevli personelin yer aldığı listede, Mehmet Uysal’ın Sanayi Camisi’nde görev yaptığı ve isminin yanında “Müezzin-Kayyım” şeklinde bir ifade olduğu görülebiliyor.

mehmet uysal adana kayyim

Bunun üzerine konu hakkında Tokat İl Müftülüğü ile görüşen teyit.org söz konusu personelin yaklaşık 15 yıldır Tokat’taki Sanayi Camisi’nde müezzin olarak görev yaptığını ve Adana’daki geneleve kayyım olarak atanma gibi bir durumunun olmadığını öğrendi.

teyit.org son olarak iddiada ismi geçen Mehmet Uysal’a da ulaştı. Uysal, söz konusu iddianın doğru olmadığını, kendisinin yaklaşık 15 yıldır Tokat’taki Sanayi Camisi’nde görevli olduğunu ve Adana’daki geneleve kayyım olarak atanması gibi bir durumun gerçeği yansıtmadığını ifade etti. Müftü yardımcısı olmadığının da altını çizen Uysal ayrıca, sosyal medyada ismi kullanılarak yapılan paylaşımlar hakkında yasal yollara başvuracağını da belirtti.

Adana’daki geneleve Vergi Dairesi Başkanlığı’nın belirleyeceği isimler kayyım olarak atanacak

Sosyal medyada ortaya atılan iddianın Hürriyet Gazetesi’nde 11 Ekim 2018’de yayınlanan bir haber ile bağlantısı olduğunu söylemek mümkün. “Geneleve kayyum!” başlıklı haberde Bursa polisinin operasyonu neticesinde çökertilen şebekenin Adana’da işlettiği iki geneleve kayyım atanacağı ve bu kişilerin söz konusu ilin Vergi Dairesi Başkanlığı’nca görevlendirileceği bildiriliyor.

adana genelev kayyim

Çökertilen şebekenin hakkında mahkeme tarafından verilen kararın ilgili bölümüne ulaşmak mümkün. Kararda, şebekenin haksız kazançlarla elde ettiği taşınmazların kira bedellerinin suçtan elde edilen gelirlerin devamı niteliğinde olduğu ve 3. şahısların kira bedellerini elden almasını engellemek adına içinde 2 adet genelevin de bulunduğu mallara kayyım atanmasına hükmedildiği görülebiliyor. Kayyım olarak görevlendirmesi yapılacak kişilerin ise ilgili ilin Vergi Dairesi Başkanlığınca belirleneceği de ifade ediliyor.

Adana Vergi Dairesi Başkanlığı ile görüşen teyit.org, söz konusu geneleve kimlerin kayyım olarak atandığının bilgisine ise şimdilik ulaşamadı.

Kayyım kelimesi “cami bekçisi” anlamına da geliyor

Tokat Sanayi Camisi’nde görev yapan Mehmet Uysal’ın isminin yanında “Müezzin-Kayyım” şeklinde bir ifade bulunuyor. Buna ek olarak yine Tokat’taki farklı camilerde görev yapan görevlilerin isminin yanında da “Müezzin-Kayyım” yazdığı fark ediliyor. TDK’nın internet sitesinde “Kayyum” kelimesinin ilk anlamının “cami bekçisi” olduğu fark edilebiliyor. Yine Nişanyan sözlükte verilen bir örnekte kayyım kelimesinin “camiye dikilmiş bekçi” anlamında kullanıldığı belirtiliyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı Görev ve Çalışma Yönergesi’nin 128. maddesinde “müezzin-kayyımların” görev ve yetkilerinin yine aynı yönergenin 43. maddesinde tanımlandığı ifade ediliyor. Buna göre 43. maddede müezzin kayyımların yapacağı 11 görev açıklanıyor. Yani, Tokat İl Müftülüğü’nün internet sitesinde yer alan “kayyım” ifadesi bu kişilerin devletin aldığı kararla atandığını göstermiyor. Basit anlamıyla “müezzin kayyım” ifadesi bir mesleği tanımlıyor ve camide görev yapan kişi anlamına geliyor. Adana’daki geneleve müftü yardımcısı olduğu iddia edilen Mehmet Uysal’ın atandığı iddiasının bu noktadan hareketle çıktığı sonucuna da ulaşılabilir.

diyanet muezzin kayyim

Sonuç olarak Mehmet Uysal isimli kişinin Adana’daki geneleve kayyım olarak atandığı iddiası doğru değil. Tokat’taki Sanayi Camisi’nde Mehmet Uysal isimli bir müezzin kayyım bulunuyor ancak kendisi yaklaşık 15 yıldır aynı camide görevli. Adana’daki geneleve Vergi Dairesi Başkanlığı’nın kimleri kayyım olarak atandığı ise şimdilik bilinmiyor.