Motosiklet fuarında A Haber muhabirini düzelten kadın videosunun gerçek olduğu iddiası

Motosiklet fuarında A Haber muhabirini düzelten kadın videosunun gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

23 Nisan’da yayınlanan haber mizah amaçlı kurgulanmış.

Videodaki fuar çalışanı videonun kurgu olduğunu belirtti.

A Haber’in paylaştığı kamera arkası görüntülerinde mizansenin birden fazla kez çekildiğini ve kurgulandığını görmek mümkün.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yapılan ve yüksek etkileşim alan paylaşımlarda, Motobike İstanbul 2022’yi haberleştiren A Haber muhabirinin söylediklerini düzelten fuar çalışanı videosunun gerçek olduğu iddia edildi.

ahaber motobike fuari paylasim

Videonun aslına ulaşmak için, görüntüdeki ipuçlarından faydalanabiliriz.

Sol üst köşedeki A Haber logosunun yanındaki Atatürk ve Türkiye bayrağı, haberin 23 Nisan’da yayınlandığını düşündürüyor. A Haber’in YouTube kanalında 23 Nisan’daki bu haber yer almıyor, ancak resmi Twitter hesabında biraz geri gittiğimizde ya da platformun gelişmiş arama özelliğini kullandığımızda videonun tamamına ulaşıyoruz.

1:04’te başlayan kısım, iddiada yer alan kesit. Bu kısımda ve diğer kısımlarda fuar çalışanlarının söylediklerine altyazıyla yer verilmesi, haberin canlı değil, banttan yayınlandığını gösteriyor.

Bu yüzden ilgili bölümün kurgulanarak çekildiğini kestirmek yanlış olmaz. Çünkü kanalın böyle bir niyeti olmasa, kaydı ilgili bölümü çıkararak verebilirdi. 

Nitekim, iddia yayıldıktan sonra videodaki fuar çalışanı da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda kaydın kurgu olduğunu belirtti.

ahaber motobike fuari calisan paylasimi

A Haber de videonun mizahi amaçlarla muhabir ve fuar çalışanı tarafından kurgulandığını belirtti ve haberin kamera arkası görüntülerini paylaştı.

Kamera arkası görüntülerini izlediğimizde de bu kısmın birden fazla kez çekildiğini, yani mizahi amaçlarla kurgulandığını anlıyoruz.

Motobike İstanbul 2022 fuarı, 21-24 Nisan tarihleri arasında Yeşilköy’deki İstanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşti.