Mor lahana kesitini gösteren fotoğrafların gerçek olduğu iddiası

Mor lahana kesitini gösteren fotoğrafların gerçek olduğu iddiası

Bulgular

Görsel kırmızı lahana fotoğrafına kaleideskope efekti uygulanarak Dan Bebber tarafından oluşturulmuş.

Bebber hesabından efektle manipüle edilmiş farklı kırmızı/mor lahana görselleri paylaşmaya devam etti.

Bir fotoğraf düzenleme programında yer alan kaleideskop isimli efekt herkes tarafından kullanılabilir ve herkes iddiadakine benzer görselleri oluşturabilir.

Bebber Teyit'e sadece eğlence için yaptığını söyledi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya platformlarında paylaşılan fotoğrafların kırmızı/mor lahananın içini gösterdiği iddia edildi. Muntazam ve şık olduğu görülen kesitler kullanıcılar tarafından gerçek olduğu iddiasıyla paylaşıldı.

mor lahana 1

Fotoğraf bir Twitter kullanıcısı tarafından efektle oluşturuldu

Türkiye’de de yaygın hale gelen görüntüler hakkında, Twitter üzerinden Dan Bebber isimli kullanıcı bir açıklama yaptı ve fotoğrafların kendisi tarafından oluşturulduğunu, bunun için de GIMP isimli fotoğraf düzenleme programının kaleideskope isimli efektini kullandığını açıkladı.

mor lahana 2

Kişi görselin farklı hallerini de paylaştı 

Fotoğraf Bebber tarafından ilk olarak 21 Aralık 2021’de paylaşıldı. Bu tarihten sonra 24 Aralık’ta da aynı hesaptan lahananın modifiye edilmiş halinin bulunduğu başka paylaşımlar yapıldı. Bu ilk fotoğrafın Bebber tarafından yapıldığına dair bir bulgu. Bebber’ın Twitter profilinde “Kırmızı lahana artisti, gibi gözüküyor” ifadesi yer alıyor. Yani Bebber da fotoğrafına olan ilginin farkında. 

mor lahana 3
21 Aralık tarihli ilk paylaşımdan sonra, 24 Aralık’ta yapılan paylaşımlar. 

Uygulamayı herkes kullanabilir ve benzer sonuçlar elde edilebilir 

GIMP isimli fotoğraf uygulaması üzerinden kaleideskope efektinin nasıl uygulanacağını gösteren açıklama videolarına internet üzerinden ulaşılabiliyor. Yani böyle bir fotoğraf efekti kullanıcılar tarafından da kolayca uygulanabilir.

Teyit de GIMP üzerinden kaleideskop yani uygulamanın Türkçe versiyonundaki çiçek döngüsü isimli efektle kırmızı/mor lahana kesiti fotoğrafı üzerinden kendi çalışmasını yaptı ve iddia konusu görseldekine benzer bir sonuca ulaştı. 

mor lahana 4

Konuyla ilgili olarak Teyit'e konuşan Bebber fotoğrafların özellikle Türkiyeli kullanıcılar tarafından gerçek sanıldığını söyledi. Eşi mutfakta yemek yaparken kırmızı lahanaların fotoğrafını çekmek ve GIMP ile fotoğrafla oynamak aklına gelmiş ve bunu sonuç olarak eğlence için yapmış. Türkiye’de Doğruluğu Ne? isimli doğrulama platformu da konu hakkında bir yazı yayınladı

Güncelleme: 07/01/2022

Dan Bebber'ın Teyit'e verdiği görüş eklendi