'Molozlardan Özgürlük Heykeli'nin ardındaki gerçek

'Molozlardan Özgürlük Heykeli'nin ardındaki gerçek

Yanlış Yanlış
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Suriye’de savaş sonrası yıkımı gözler önüne sermek için, bir sanatçının molozlarla Özgürlük Heykeli'ne benzeyen bir heykel yaptığı iddiası Türkiye’de sıkça sosyal medyanın gündemine geliyor.

özgürlük heykeli

İddiaların aksine fotoğraf gerçek bir heykelin değil, bilgisayarda yapılan bir çalışmanın ürünü. Suriyeli sanatçı Tammam Azzam, 2012 yılında yaptığı eserin amacının “Suriye’deki trajediye dikkat çekmek” olduğunu belirtiyor.

Azzam Al-Arabiya’ya verdiği demeçte şöyle söylüyor;

Fotoğraf gerçek bir heykele ait değil, bilgisayarda yapılmış bir fotomantaj. New York’taki Özgürlük Anıtı ABD siyasetini temsil etmiyor sadece bir sembol olarak kullanılıyor. Eser, Suriye’deki tahribata rağmen iyimser bir mesaj taşıyordu. Ama bu uzun zaman önceydi.

Independent’ta yer alan habere göre Azzam, Suriye’deki çatışmalara dikkat çekmek için eserlerinde genellikle bilinen sembollere ve sanat eserlerine yer veriyor:

Suriyeli sanatçı Tammam Azzam, Suriye’deki krize karşı hitap yolunu buldu. Batı dünyasından ünlü resimleri, bombalanmış binaların üzerinde sergiledi. Azzam, Suriye’deki trajediye dikkat çekmeyi hedefliyor.

Azzam’ın En popüler çalışması “Özgürlük Grafitisi (Freedom Graffiti)”. Gustav Klimt’in dünyaca ünlü eseri “The Kiss”, Suriye’de bombalan bir bina üzerinde.

Azzam'ın Batılı eserleri Suriye'deki krizle birleştirdiği diğer çalışmalarına göz atabilirsiniz.

NY

Syrian Museum Goya

Syrian Museum Gogan

Syrian Museum Andy Warhol

Syrian Museum Van Gogh

Syrian Museum Dali

Syrian Museum Matisse