Moğolistan’da aynı anda üç güneş görüldüğü iddiası

Moğolistan’da aynı anda üç güneş görüldüğü iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Videoda “yalancı güneş” adı verilen doğa olayı görülüyor. 

Yalancı güneş, özellikle gündoğumu ya da gün batımına yakın zamanlarda cirrus bulutlarını oluşturan ince buz kristallerince güneşin tek ya da iki yanında oluşuyor. 

Sosyal medyada Moğolistan'da aynı anda üç güneş görüldüğü iddiasıyla görüntüler paylaşıldı.

mogolistan uc gunes paylasim

Videodan alınan görselleri tersine görsel arama yöntemiyle aradığımızda benzer birçok fotoğraf ve video ile karşılaşıyoruz. Böylece dünyanın birçok farklı yerinde üç güneş görüldüğü iddiasının dolaşımda olduğu görülüyor. 

2021 yılında ABD Florida’da bulunan Goodland’de de rastlandığına dair resmi kaynaktan yapılan sosyal medya paylaşımı da mevcut. 

Videoda ‘yalancı güneş’ isimli doğa olayı görülüyor

İddiada yer alan görüntünün 22 Kasım tarihinde @h5LPyKL7TP6jjop isimli bir Twitter kullanıcısı tarafından paylaşıldığını tespit ediyoruz. 

Kullanıcı videoyu Çince, “İç Moğolistan’ın Hulunberg’e bağlı Genhe şehrinde nadir bir doğa olayı olan hayali güneşin ortaya çıktığını” belirterek paylaşmış.

MFIPHNzbfytDS5GYeUL zTXV6QL4mWOi_aIS1tZaYs1PuEPjfH5NbOkRY8RHHLc7JjYlTtgCXz2UbQ6JBBnkerCIklrGc_zG8vNCa_os8n4pw4y5D8 JIrrj_0eW8pXXHGb_h9GcJXoPI8iiTelKzfM_JtP n_rbo6fWS 8eBy83XE_g0bDnlA32JWO27Lb

Videodaki doğa olayını araştırmayı sürdürdüğümüzde, başka ‘yalancı güneş’ paylaşımlarına rastlıyoruz.

Anahtar kelimeleri kullanarak arama yaptığımızda ise alakalı bilimsel makalelere ulaşıyoruz. Buna göre yalancı güneş, atmosferin optik etkileri ile güneş ışınları üst troposferde cirrus bulutlarının içerdiği buz kristallerinin içinden geçtiğinde oluşuyor

yalanci gunes

Yalancı güneş, özellikle gün doğumu ya da gün batımına yakın zamanlarda cirrus bulutlarını oluşturan ince buz kristallerince güneşin tek ya da iki yanında görülüyor. Bu doğa olayı genelde yüksek rakımlarda ve soğuk havalarda meydana geliyor. Hava sıcaklığının düşmesiyle havadaki kristalcikler köşeli ayna işlevi görüyor. 

Yani aslında iki veya üç güneş görünmüyor; optik yanılsama öyle algılamamıza neden oluyor.

İnternette ‘yalancı güneş’ olarak aradığımızda da birçok benzer görüntüye rastlamak mümkün.

NASA da 13 Haziran 2006’da yalancı güneş konusunu ele almıştı.

nasa gunun goruntusu