Moderna CEO'sunun bir gecede 400 milyon dolarlık hisse sattığı iddiası

Moderna CEO'sunun bir gecede 400 milyon dolarlık hisse sattığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Stephane Bancel tek seferde 400 milyon dolarlık hisse satmadı.

Bancel, 2019’dan bu yana düzenli olarak Moderna hissesi satıyor.

Kayıtlara göre Bancel 2019’dan beri yaklaşık 400 milyon dolar değerinde Moderna hissesi satmış.

Bancel Şubat ayında 6,1 milyon dolar değerinde hisse sattı.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, Moderna CEO'su Stephane Bancel’ın bir gecede 400 milyon dolarlık hisse sattığı iddia edildi.

fotograf moderna hisse iddia

Stephane Bancel tek seferde 400 milyon dolarlık hisse satmadı

İddiadaki savı araştırmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kayıtları güçlü bir veri seti sunuyor. 2011’den bu yana Moderna CEO’su olan Stephane Bancel’ kamuya açık kayıtları göre, 2019’dan beri 400 milyon dolar civarında hisse satmış. Kayıtlarda Bancel’in bir kerede 400 milyon dolar değerinde hisse sattığı görünmüyor. Toplam satılan hisse bedeli, bir gecede satılan meblağ ile karıştırılmış olabilir. 

23 Şubat itibariyle ise Bancel, şubat ayında toplam 9 milyon dolar değerinde hisse sattı. Yapılan ilk işlem 2 Şubat'ta 3,2 milyon dolar değerinde 19 bin Moderna hissesi satmaktı, ikinci işlem de bir hafta sonra, 9 Şubat'ta yaklaşık değeri 3 milyon dolar olan 19 bin hisse daha satarak gerçekleşti. Son görünen işlem ise 16 Şubat tarihinde 2,8 milyon dolar değerinde.

Bancel 2019’dan bu yana düzenli olarak Moderna hissesi satıyor

Bazı kullanıcılar, CEO’nun Covid-19 aşısı geliştirildikten sonra hisse satışı yaparak kâra geçtiğini ima ediyordu. Ancak CEO, Covid-19 aşısı geliştirilmeden önce de hisse satıyordu. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kayıtlarına göre Bancel, 2019’dan bu yana düzenli olarak Moderna hissesi satıyor. Benzer şekilde Insider Screener, Wall Mine ve Yahoo Finance gibi güvenilir finans kaynaklarındaki kayıtlar da Bancel'in düzenli hisse sattığını, ancak elindeki tüm hisseleri satmadığını gösteriyor.

Forbes'in analizine göre, Stephane Bancel 14 Şubat itibariyle hala Moderna'nın 21,8 milyon hissesine sahip. Yani CEO, Moderns’ya ait tüm hisselerini de satmış değil.

Satışlarla Twitter hesabı arasında kanıtlanabilir bir bağ yok  

Paylaşımlarda yer alan bir diğer iddiaysa, Moderna CEO’sunun 400 milyon dolarlık hisse satışı yaptıktan hemen sonra Twitter hesabını kapattığıydı.

Moderna CEO’su Stephane Bancel’in Twitter hesabına 21 Şubat 2022 itibariyle ulaşılamıyor. Hesabın ne zaman kapatıldığını tam olarak tespit edemesek de Wayback Machine kayıtlarına göre 11 Şubat 2022’den beri hesap kapalı. Twitter’da bir kullanıcı, hesabın 9 Şubat’ta kapandığını söylemiş.

Stephane Bancel hesabını zaten pek aktif kullanmıyordu. Hesapta 2019’dan kalma Moderna hakkında retweetler bulunuyor.

Ancak satış ve Twitter hesap silme işleminin bağlantılı olduğuna dair hiçbir kanıt yok. 

İddianın yanlış olduğunu AFP, USA Today, PolitiFact ve Snopes da ortaya koydu.