Misafir seçmen olarak kayıtlı olunan adres dışında oy kullanılabileceği iddiası

Misafir seçmen olarak kayıtlı olunan adres dışında oy kullanılabileceği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Yüksek Seçim Kurulu’nda yer alan bilgilere göre, seçmenler adres kaydının bulunduğu yer dışında oy kullanamıyor.

Teyit’in ulaştığı Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü yetkilisi, ikinci turda da seçmenlerin ilk turda oy kullandıkları adreste oy kullanabileceğini belirtti.

Seçim için yerleşim yeri değişikliği 2 Nisan 2023’te sona ermişti.

Türkiye 28 Mayıs 2023’te Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için sandığa gidiyor. Sandığa giderken seçmen için de yanıtlanması gereken bazı sorular mevcut. 

Sosyal medyada yapılan bir paylaşımda, üniversite öğrencilerinin kayıtlı oldukları adres dışında misafir seçmen olarak oy kullanabilecekleri iddia edildi. 

universite misafir secmen iddiasi

Yüksek Seçim Kurulu’nda yer alan bilgilere göre, adres kaydının bulunduğu yer dışında oy kullanılamıyor

Buna göre, seçmenlerin, nüfus müdürlüğüne devamlı olarak oturduklarını bildirdikleri yerleşim yeri adresinde oy kullanmaları gerekiyor.

ysk secmen adres degisikligi

Teyit, konuyla ilgili Çankaya İlçe Nüfus Müdürlüğü’ne ulaştı. Yetkililerden alınan bilgiye göre, bu süreçte adres değişikliği yapılabiliyor olsa dahi, seçmenin oy kullanacağı yer değişmiyor. Seçmenler, ilk turda oy verdikleri ve seçmen kağıtlarında yazan adreste oy kullanabilecek. 

Seçim için yerleşim yeri değişikliği 2 Nisan 2023’te sona ermişti

Seçim dönemi için yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyenler, 20 Mart 2023’ten 2 Nisan 2023 tarihine kadar değişiklik yapabiliyordu. YSK’nin sitesinde de öğrenci olup, seçmen niteliği taşıyanların, öğrenim gördükleri okuldan alacakları belgeler ile ilgili nüfus müdürlüklerine gidip, tescil edilen adresi ilçe seçim kurulu başkanlıklarına bildirmesi gerekiyordu.