Milletvekillerine 20 bin TL bayram ikramiyesi veren kanun teklifinin kabul edildiği iddiası

Milletvekillerine 20 bin TL bayram ikramiyesi veren kanun teklifinin kabul edildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Böyle bir teklif şimdiye kadar verilmedi. Teklif verilse bile oylama Genel Kurul'da yapılacak.

TBMM Genel Kurulu ise bu iddianın sosyal medyada yayılmasından bir gün önce yani 5 Mayıs 2019'da toplanmamıştı. Genel Kurul son olarak 2, 7 ve 8 Mayıs 2019 tarihlerinde toplandı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan iddiaya göre Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) milletvekillerine bayram ikramiyesi olarak 20 bin TL verilmesi kararının AKP ve MHP oylarıyla kabul edildiği iddia edildi. İddia ilk olarak 2017 Ağustos'ta sosyal medyada yaygınlaştı. 

Facebook'ta 6 Mayıs 2019'da tekrar paylaşılan iddia şimdiye kadar yaklaşık 6 bin paylaşım ve bin 600 beğeni aldı.

milletvekili emekli maasi iddia gorsel

Ancak milletvekillerine 20 bin TL bayram ikramiyesi için teklif verildiği iddiası doğru değil. Böyle bir teklif şimdiye kadar verilmedi. Teklif verilse bile oylama Genel Kurul'da yapılacak. TBMM Genel Kurulu ise bu iddianın sosyal medyada yayılmasından bir gün önce yani 5 Mayıs 2019'da toplanmamıştı. Genel Kurul son olarak 2, 7 ve 8 Mayıs 2019 tarihlerinde toplandı.  

Milletvekillerine 20 bin TL ikramiye teklifi verilmedi

TBMM'nin internet sitesinden milletvekillerince meclis genel kurulunda görüşülmesi üzerine verilen kanun tekliflerine ulaşılabiliyor. İnternet sitesinden 27. Dönem 2. yasama yılında şimdiye kadar böyle bir kanun teklifinin verilmediği ve görüşülmediği görülebiliyor. Genel Kurul tutanaklarından da milletvekillerine bayram ikramiyesi verilmesi hakkında herhangi bir görüş verilmediği anlaşılıyor.

Aynı iddia daha önce de paylaşılmıştı

27 Temmuz 2017 tarihinde yapılan Genel Kurul’da TBMM’nin 1 Ekim 2017 tarihinde tekrar toplanmak üzere tatil edildiği ifade edilmişti. Bu süreçte, 16 Ağustos 2017’de ortaya atılan ve farklı sosyal medya hesapları ile forumlarda yapılan paylaşımlarda “Dün gece TBMM’de milletvekillerine 20 bin TL bayram ikramiyesi verilmesi teklif edildi” denilmişti. Ağustos ayında Genel Kurul toplanmadığı için böyle bir teklif verilmesi ise mümkün değil. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin websitesinden Kanun Teklifleri’nin yer aldığı arşiv sayfasına bakıldığında da böyle bir teklif olmadığını görmek mümkün.

Güncelleme: 13/05/2019

İddianın tekrar paylaşıldığı tarihten önceki TBMM Genel Kurul tutanaklarına dair bilgiler eklendi.