Millet İttifakı seçim afişinin yer aldığı görselin orijinal olduğu iddiası

Millet İttifakı seçim afişinin yer aldığı görselin orijinal olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görsel montajlanmış.

Orijinal görselde Millet İttifakı pankart ve parti bayrakları bulunmuyor.

Millet İttifakı pankartlarının montajlandığı görselin tarihi Şubat 2021.

Sosyal medyada paylaşılan bir görselde Abdullah Öcalan’ın fotoğraflarının altında toplanan kişilerin Millet İttifakı’nın seçim pankartlarını taşıdığı iddia edildi

Çok sayıda PKK bayrağının da olduğu görselde CHP bayrakları ve Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da fotoğrafları görülüyor.

pkk

İddia görselini tersine görsel arama yöntemiyle araştırdığımızda orijinal fotoğrafla ilgili bilgilere ulaşıyoruz. 

Görsel Şubat 2021’de Irak’taki Mahmur Kampında kaydedilmiş. Fotoğrafın orijinalinde Millet İttifakının “Sana Söz! Yine baharlar gelecek” yazılı pankartları, CHP bayrakları ya da Kemal Kılıçdaroğlu’nun fotoğraflarının olmadığını görüyoruz. 

fwam46sxgaazyiq

 Solda orijinal fotoğraf, Sağda montajlanmış fotoğraf yer alıyor.

2021 yılına ait görsel PKK’nın kontrolünde olan Musul’daki Mahmur kampında kaydedilmiş. Fotoğraftaki kişilerin Mahmur’daki Rüstem Cudi kampında Abdullah Öcalan ve siyasi tutuklular için açlık grevi yaptığı belirtilmiş. Kişilerin duruşları ve bayrakların konumuna bakarak fotoğrafın montajlandığı görülüyor. Yani fotoğrafa Millet İttifakı pankartları, CHP bayrakları ve Kemal Kılıçdaroğlu görselleri sonradan eklenmiş. 

PKK tarafından ismi Rüstem Cudi kampı olarak değiştirilen Mahmur kampına Türk Silahlı Kuvvetleri ve MİT tarafından zaman zaman operasyonlar düzenliyor. 

Kuzey Irak'ta PKK'nın en önemli üslenme merkezlerinden biri olarak nitelendirilen bölgeye Eylül 2022’te de operasyon yapılmış.