Milano Başkonsolosluğu'nun deprem yardımları için yalnızca Diyanet Vakfı'nı gösterdiği iddiası

Milano Başkonsolosluğu'nun deprem yardımları için yalnızca Diyanet Vakfı'nı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Milano Başkonsolosluğu paylaştığı bağış gönderilerinde AFAD, Kızılay ve Türkiye Diyanet Vakfı'na birden yer vermiş.

Başkonsolosluğun AFAD’ı es geçip yalnızca Diyanet Vakfı'na yönlendirmesi söz konusu değil.

Roma Büyükelçiliği de bağış için AFAD, Kızılay ve Türkiye Diyanet Vakfı'na yönlendiriyor.

Türkiye Diyanet Vakfı ve Diyanet İşleri Başkanlığı birbirinden farklı iki kurum.

Fatih Altaylı, paylaştığı gönderide İtalya Milano Başkonsolosluğu'nun deprem yardımları için AFAD’ı değil Diyanet Vakfı'nı gösterdiğini öne sürdü.

milano baskonsoloslugu diyanet yardim iddiasi

Başkonsolosluk AFAD, Kızılay ve Diyanet Vakfı’na işaret ediyor

İtalya Milano Başkonsolosluğu, 6 Şubat 2023’te, Türkiye’de depremden etkilenen illerde yürütülen çalışmalara destek vermek isteyenler için AFAD’ın tweetini paylaştı.

milano ilk bagis tweeti

Ardından 7 Şubat 2023’te Milano Başkonsolosluğu sabah saatlerinde bir tweet daha atarak deprem sonrası yardımda bulunmak isteyen kişilerin Türkiye Diyanet Vakfı (Diyanet) ve Türk Kızılayı’na bağış yapabileceklerini ifade etti.

milano yardim tweeti

Başkonsolosluğun diğer sosyal medya platformlarında da aynı şekilde yalnızca Diyanet Vakfı’nın değil AFAD ve Kızılay’ın da hesap bilgileri yer alıyor.

Yani Milano Başkonsolosluğu, paylaştığı ilk bağış gönderisinde AFAD’ı işaret ediyor ve sonrasında Türkiye Diyanet Vakfı ve Türk Kızılayı’na yönlendiriyor. Başkonsolosluğun AFAD’ı es geçip yalnızca Diyanet Vakfı'na yönlendirmesi söz konusu değil.

Benzer şekilde, Roma Büyükelçiliği de yayınladığı bağış gönderilerinde AFAD, Kızılay ve Türkiye Diyanet Vakfı'na birden yer vermiş.

Stockholm Büyükelçiliği’nin de paylaştığı yardım tweetinde AFAD, Kızılay ve Türkiye Diyanet Vakfı'na yer verdiği görülüyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Diyanet Vakfı birbirinden farklı

Tepkilerin sebebi, Türkiye Diyanet Vakfı’nın Diyanet İşleri Başkanlığı ile karıştırılmış olması olabilir. Ancak bu iki kurum birbirinden farklı. Vakfın zaman zaman Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği içinde olduğunu da eklemek gerek.

Vakıf 6 Şubat 2023’te meydana gelen deprem sonrası bölgede aşevleri aracılığıyla yemek dağıtıyor ve arama kurtarma ekipleriyle enkaz kaldırıyor.

Türkiye Diyanet Vakfı, depremden önce de afet kategorisinde bağış topluyordu. Kasım 2022’de, afetlere karşı hazırlıklı olmak için mobil ikram aracı hazırladıkları görülüyor.

Vakıf, 2020’deki İzmir depremine ekip yollamıştı. 2020’de Bingöl depremi sonrası bölgede yardım faaliyetlerini sürdürmüştü.  Benzer şekilde, geçtiğimiz aylarda Amasra’yı etkileyen sel felaketi sırasında da gıda desteğinde bulunmuştu.

Türkiye Diyanet Vakfı, Türkiye dışında birçok farklı ülkede afet bölgesinde de faaliyet gösteren bir yardım kuruluşu. Bu yüzden konsoloslukların AFAD ve Kızılay yanı sıra Türkiye Diyanet Vakfı’na yer vermesi normal.