Mikrofonu açık unutup tuvalete giden belediye başkanının çıkardığı iddia edilen sesler

Mikrofonu açık unutup tuvalete giden belediye başkanının çıkardığı iddia edilen sesler

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Video ABD Georgetown Belediye Başkanı'nın mikrofonunu açık unuttuğunu gösteriyor.

Gaz çıkarma sesleri kayda sonradan eklenmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir iddiada yer alan videoda, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir belediye başkanının tuvalete giderken mikrofonunu açık unutması sonucu salona gelen seslerin duyulduğu iddia edildi

teksasiddia

Video söylendiği gibi Georgetown Belediye başkanının mikrofonunu açık unuttuğu anları gösteriyor, ancak gaz çıkarma sesleri kayda sonradan eklenmiş.

Görüntülerin orijinalinde sesler daha değişik

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşanan belediye başkanının talihsiz anlarındaki görüntü 2015 yılından. Teksas’ta gerçekleşen şehir konseyi toplantısı sırasında belediye başkanı tuvalete gidiyor ve mikrofonunu açık bırakıyor. O sırada salonda konuşmasını yapan Rachel Jonrowe ise sesler üzerine gülmeye başlıyor ve konuşmasını tamamlamakta zorlanıyor. Videonun orijinali incelendiğindeyse salona gelen seslerle, bu dönemde paylaşıma sokulan sesler arasında büyük farklılık olduğu dikkat çekiyor. Orijinal videoda sadece idrar ve sifon sesi var. 

Video o dönemde de farklı hesaplardan paylaşıma sunulmuş. Henüz paylaşıma sokulan videoysa gaz çıkarma efektlerinin eklenmesiyle oluşturulmuş. 

Olayın gerçekleştiği video internette dolaşmaya başladığı zaman viral olup milyonlarca kişiye ulaşmıştı.

Videonun kaynağıysa paylaşımlarda da alt sağda yazan "nishaburiya" adlı Telegram kanalı. Kapalı mesajlaşma grubu kendisini parodi içerikler üreten bir yapı olarak tanımlıyor. Video, platformda 2016 yılında aynı efektlerle paylaşıma sunulmuş.

ilkpaylasim

Peki bu video ne oldu da beş yıl sonra yeniden dolaşıma girdi? Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, Twitter hesabında videonun efekt eklenmiş halini hiçbir açıklama yapmadan retweet etti ve yeniden yaygınlaşmasına neden oldu. Trump’ın tweetini retweet ettiği kişiyse bir Trump karşıtı olan Paul Samuel. Samuel'in paylaştığı videoysa 17 Şubat itibariyle 3 milyon 200 bin civarında izlendi. Trump daha sonra retweetini geri çekti, ancak video Trump’ın 72 milyonun üzerindeki takipçisi sayesinde hızla yaygınlaşmıştı bile. 

Sonuç olarak video üzerine efektler eklenerek yeniden dolaşıma sokulmuş. Orijinalinde olmayan seslerle manipülasyon yapılarak içerik değiştirilmiş. Haberin ilk kaynaklarından birisi de parodi içerik üreten bir hesap.