Mike Pompeo'nun 'ABD gerekirse Türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaya hazır' dediği iddiası

Mike Pompeo'nun 'ABD gerekirse Türkiye'ye karşı askeri güç kullanmaya hazır' dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Pompeo’nun sözlerinde özel olarak “Türkiye’ye karşı” ifadesi kullanılmıyor.

Röportajın tamamı izlendiğinde Mike Pompeo’nun böyle bir cümle kullanmadığı görülüyor.

Videodaki askerler militan değil; Suriye’de Türkiye polisi tarafından eğitilen resmi silahlı güçler.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

CNBC’nin 21 Ekim 2019 tarihinde yaptığı habere göre ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Wilfred Frost ile yaptığı röportajında, “ABD gerekirse Türkiye’ye karşı askeri güç kullanmaya hazır” ifadesini kullandı.

cnbc tweet

Teyit’e ihbar olarak gönderilen söz konusu ifade Türkiye’de de Gazete Duvar, Cumhuriyet, T24, Haberler.com, Doğruhaber gibi haber sitelerinde alıntı yapılarak kullanıldı. Haberler, “Mike Pompeo'dan küstah tehdit: Trump, ihtiyaç halinde Türkiye'ye askeri harekat yapılması için hazırlıklı”, “Pompeo: Askeri tutum almak gerekirse Trump gereğini yapmaya hazır” gibi başlıklarla yayınlandı.

Ancak, ifadenin kullanıldığı iddia edilen röportajın tamamı izlendiğinde Mike Pompeo’nun böyle bir cümle kullanmadığı görülüyor. Pompeo’nun sözlerinde özel olarak “Türkiye’ye karşı” ifadesi kullanılmıyor.

Mike Pompeo’nun sözlerinde “Türkiye’ye karşı” ifadesi bulunmuyor

CNBC’nin haberinde kullandığı başlık Türkiye’de de çeşitli habersiteleri ve gazeteciler tarafından tepki çekerek tartışma konusu olmuştu. Bunun üzerine CNBC haberin başlığında güncelleme yaparak “Türkiye’ye karşı” ifadesini çıkardı.

cnbc misleading ss(Güncellenmemiş başlık)

cnbc update pompeo(Güncellenmiş başlık)

CNBC’nin sosyal medya hesabından röportajın tamamına ulaşmak da mümkün.

CNBC muhabiri Wilfred Frost’un videonun 6.dakikasında sorduğu ABD’nin askeri güç kullanma ihtimali hakkındaki soruda İran ve Suudi Arabistan’ın isimleri geçiyor. Hangi operasyona karşı askeri güç kullanmaktan bahsedildiğini anlamayan Mike Pompeo’nun tepkisi üzerine muhabir soruyu genelleştirip, “ABD’nin “bölgede” askeri güç kullanması” ifadesini kullanarak değiştiriyor. Bunun üzerine ABD Dışişleri Bakanı, “kimyasal silah kullananlara karşı Amerika’nın ekonomik ya da diplomatik her türlü gücü kullanabileceğini, seçenekleri değerlendireceğini belirtiyor. Mike Pompeo gerektiği durumda askeri güç kullanımına hazır olduklarını da söylüyor. Bu cevabın herhangi bir kısmında “Türkiye’ye karşı” ifadesinin geçmediği görülebiliyor.