Metallica'nın resmi hesabından 'Melih Bulu istifa' diye tweet attığı iddiası

Metallica'nın resmi hesabından 'Melih Bulu istifa' diye tweet attığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Amerikalı grup Metallica’nın Twitter hesabında Melih Bulu’ya yönelik herhangi bir paylaşım bulunmuyor.

Hesabın arşivlenen tweet'leri arasında da böyle bir paylaşım yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne atanan Prof. Dr. Melih Bulu’ya yönelik tepkiler sosyal medyada da devam ediyor. Zaman zaman mizahın da karıştığı bazı iddialar ortaya atılabiliyor. Ortaya atılan bir iddiaya göre Amerikalı metal müzik grubu Metallica, Twitter hesabından “#MelihBuluİstifa” etiketiyle bir paylaşım yaptı.

metallicaiddiagorsel

Metallica’nın hesabında böyle bir paylaşım yok

Metallica’nın resmi Twitter hesabına baktığımızda söz konusu paylaşımın yapılmadığını görüyoruz. Grubun en son paylaşımı 9 Şubat tarihini gösteriyor. Bu paylaşım bir müzik platformu hakkında. Oysa iddia görsel 13 Şubat tarihinde atıldığını gösteriyor. 

Metallica’nın hesabını geçmişe giderek detaylı incelediğimizde de, Türkiye’deki Boğaziçi protestoları ya da Prof. Dr. Melih Bulu’ya yönelik herhangi bir paylaşım yer almadığı tespit ediliyor. Öte yandan her internet sayfasının yedek olarak anlık görüntüsünün yer aldığı, Google önbelleğinde de Metallica’nın Twitter sayfasından böyle bir paylaşım yapmadığı görülüyor.

metallicatwitter

Paylaşımı yapan kişinin de, gerçek olmadığını, şaka amaçlı oluşturduğunu ima eden yorumları yer alıyor. Dolayısıyla manipüle edilerek oluşturulan görselin, parodi amacıyla paylaşıldığı söylenebilir. Parodi içerikler başka kullanıcılarca gerçek sanılabiliyor; gerçek sanıldığında da yanlış bilginin bir türü haline geliyor.

Bulu, Boğaziçi Üniversitesi’ne atanmasının ardından gelen tepkilerle birlikte, HaberTürk televizyonunda çıktığı bir yayında Boğaziçi kültürüne dokunmayacağını, kendisinin de Boğaziçili olduğunu, hard rock dinleyen, Metallica dinleyen bir rektör olduğunu söylemişti. 

Bulu’nun sözlerinin ardından bazı öğrenciler okuldaki eylemlerini Metallica şarkıları eşliğinde yapmıştı.