Messi'ye benzeyen Reza Parastesh'ın 23 kadınla beraber olduğu iddiası

Messi'ye benzeyen Reza Parastesh'ın 23 kadınla beraber olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

İddianın ilk olarak paylaşıldığı Insolite Tv mizahi içerikler paylaşan bir sayfa.

Reza Parasteshin sosyal medyada yaptığı açıklamada iddianın doğru olmadığını ifade etti.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Posta, Hürriyet, CNN Türk, DHA, Fotospor, Oda Tv, Halk Tv, Fanatik, Cumhuriyet, Takvim, Milliyet gibi internet sitelerinde yer alan haberlerde dünyaca ünlü futbolcu Messi’nin ikizi olarak nitelenen İranlı Reza Parastesh’in bu durumu kullanarak İran’daki 23 kadınla beraber olduğu iddia edildi. Ayrıca aldatılan kadınların Reza Parastesh’e dava açtıkları da haberlerde yer aldı. Bahsi geçen internet sitesinde yer alan haberlerde ise kaynak olarak “Insolite Tv” isimli Twitter hesabı gösterildi. 

Söz konusu iddia yabancı kaynaklı internet sitelerinde de yer aldı. İspanya’da yayın yayın Marca, Reza Parastesh’in Messi’ye benzerliğinden yararlanarak 23 kadınla beraber olduğunu belirtti.

messi 23 kadın

Ancak ünlü futbolcu Messi’nin ikizi olarak nitelenen İranlı Reza Parastesh’in bu durumu kullanarak 23 kadınla beraber olduğu ve kadınların da kendisine dava açtığı iddiası doğru değil. Söz konusu iddianın ilk olarak paylaşıldığı Insolite Tv, mizahi içerikler paylaşan bir sayfa. Ayrıca Reza Parastesh de sosyal medyadan yaptığı açıklamalarda söz konusu iddianın doğru olmadığını ifade etti.

Insolite Tv mizahi içerikli paylaşımlar yapıyor

Arjantinli futbolcu Messi’ye benzerliğiyle dikkat çeken Reza Parastesh hakkındaki iddianın ilk olarak 23 Haziran 2019’da Twitter’da Insolite Tv isimli bir hesap tarafından paylaşıldığını söylemek mümkün

messi ye benzeyen adam

Fransızca olarak yapılan paylaşımda Messi olduğunu iddia eden bir kişinin 23 kadınla beraber olduğu ifadelerine yer verildi. Söz konusu paylaşım şimdiye kadar yaklaşık 5 bin kullanıcı tarafından beğenildi. 

2017 yılında Twitter’a katılan Insolite Tv’nin şimdiye kadar sadece 12 paylaşım yaptığı görülüyor. Hesabın diğer paylaşımlarına bakıldığında da haberlerin ve içeriklerin mizahi amaçla üretildiği anlaşılabiliyor

Örneğin, 9 Eylül 2018 tarihli bir paylaşımda ABD’li porno film oyuncusu Johnny Sins’in fotoğrafının kullanıldığı ve kendisinin yaklaşan ABD Başkanlık seçimlerinde aday olduğunu açıkladığı belirtiliyor.

messi iran

Buna ek olarak yine 15 Mayıs 2019 tarihli bir paylaşımda bir gencin Ramazan ayının süresini azaltmak için tanrıya şikayette bulunduğu ifade ediliyor

Insolite Tv ile konu hakkında iletişime geçen Teyit de söz konusu paylaşımların “eğlence” amaçlı yapıldığı bilgisine ulaştı. 

Reza Parastesh konu hakkında açıklama yaptı

Eğlence amaçlı yapılan haberin tüm dünyada gündem olmasından sonra Reza Parastesh Instagram hesabından açıklama yaptı. Parastesh kaydettiği videoda söz konusu iddiaların doğru olmadığını ifade etti. 

Omasports.com isimli internet sitesinde de Parastesh’nin ifadeleri İngilizce altyazıyla veriliyor ve iddiaların doğru olmadığının altı çiziliyor. 

Messi’ye benzeyen İranlı Reza Parastesh’in bu durumu kullanarak 23 kadınla beraber olduğuna dair paylaşımların, sosyal medyada en çok karşılaşılan 7 yanlış bilgi türünden “parodi” kategorisine girdiğini söylemek mümkün.