Messi’nin maçın oyuncusu ödülünü Mac Allister’e verdiği iddiası

Messi’nin maçın oyuncusu ödülünü Mac Allister’e verdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddiayı ortaya atan hesap FIFA’nın resmi hesabı değil.

Polonya-Arjantin maçında maçın oyuncusu ödülü doğrudan Mac Allister’e verilmiş.

Messi Arjantin-Meksika maçında maçın oyuncusu ödülünü kazanmış.

30 Kasım 2022’de oynanan 2022 Dünya Kupası grup maçında Arjantin, Polonya’yı yenerek son 16’ya kaldı.

Maç sonrasında sosyal medyada yapılan paylaşımlarda maçın oyuncusu ödülünü Messi’nin aldığı ancak takım arkadaşının moralini yükseltmek için ödülü Alexis Mac Allister’e verdiği iddia edildi.

messi odul 2

Birçok spor hesabı tarafından yapılan paylaşımlar kısa sürede viral hale geldi.

Messi maçın oyuncusu ödülünü kazanmadı

Sosyal medyada viral olan görüntüyü tersine görsel arama ile aradığımızda ‘FIFA World Cup Stats’ kullanıcı adlı, @alimo_philip uzantılı mavi tikli bir hesaba rastlıyoruz. 

messi odul

Ancak bu paylaşımı yapan hesabın açıklama kısmında “Uluslararası serbest spor gazetecisi” yazıyor. Yani hesap FIFA’nın resmi hesabı değil; FIFA’nın hesabı ‘FIFA World Cup’ adıyla yer alıyor.

fifa odul

Polonya-Arjantin maçı sonunda FIFA’nın resmi hesabından yapılan paylaşımda maçın oyuncusu ödülünü doğrudan Alexis Mac Allister’in kazandığı görülüyor. 

İddiayla ilgili FIFA’nın resmi sitesine baktığımızda bahsi geçen karşılaşmada maçın oyuncusu ödülünü Messi’nin kazandığı ve ödülü Mac Allister’e verdiğine dair bir bilgi yer almıyor. 

FIFA’nın resmi sitesinde 2022 Dünya Kupası maçlarında maçın oyuncusu için yapılan oylamada FIFA’ya kayıt olan herkesin oy kullanabileceği bir bölüm bulunuyor. Yani benzer şekilde fotoğraflar üretmek çok zor değil.

Dünya Kupası’nda maçın oyuncusu ödülü turnuvanın resmi bira sponsoru Budweiser firması tarafından veriliyor. 

Firmanın sosyal medya hesaplarını incelediğimizde Polonya-Arjantin maçı sonrasında ödülü Mac Allister’in kazandığı yazarken Messi’nin ödülü takım arkadaşına hediye ettiği ile ilgili bir bölüm yer almıyor. 

mac allister odul

Mac Allister Polonya maçının ardından kendisiyle yapılan röportajda “Bu ödülü bir takım arkadaşınıza verecek olsanız bu kim olurdu?” sorusuna, “Bu zor ama ben her zaman Leo’yu seçerdim” cevabını vermiş.

İddiayı inceleyen Misbar’da yer alan yazıda, Polonya maçının oyuncusu ödülünü kazanan Mac Allister’in Instagram hesabından ödülü kazandığını gösteren bir hikâye paylaştığına da değinilmiş.

Messi, 26 Kasım’da Meksika ile oynanan maçın ardından maçın oyuncusu ödülünü kazanmıştı.