Videoda Messi'nin sarıldığı kişinin annesi olduğu iddiası

Videoda Messi'nin sarıldığı kişinin annesi olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görüntülerdeki kadın Messi’nin annesi değil, milli takımın aşçısı Antonia Farias

Maç sonrası Reuters Messi ile annesinin sarılma anına dair bir fotoğraf paylaştı.

Messi saha içinde sarılan kadının sol kolunda bir dövme bulunuyor ancak Messi’nin annesinin kolunda herhangi bir dövme yok.

Messi’ye sarılan kadının üzerinde Arjantin milli forması var. Maç öncesi ve maç esnasında çekilen görüntülerde Messi’nin annesi mor bir forma ile görülüyor.

Sosyal medyada Arjantinli futbolcu Lionel Messi’nin Dünya Kupası sevincini annesine sarılarak kutladığını iddia eden bir video kısa süre için viral oldu. 

iddia tweet messi annesine sarilma

Google’da Messi ve annesi kelimeleriyle İngilizce arama yaptığımızda Daily Mail’in 18 Aralık tarihli bir haberine ulaşıyoruz. Final maçı günü yayınlanan haberde Messi’nin annesi, eşi ve çocuklarının maçı stadyumda izlediği yazıyor. 

Haberde yer alan AP imzalı fotoğrafta Messi’nin annesinin üzerinde mor renkli bir forma olduğu ve iki kolunda da dövme olmadığı görülüyor. 

messi annesi kolu min 1

Messi’nin annesi Celia Maria Cuccittini - AP.

messiye sarilan kadin min

Ancak saha içince Messi’ye sarılan kadının sol kolunun dış kısmında büyükçe bir dövme görülüyor. Ayrıca Saha içinde Messi’ye sarılan kadının üzerinde Arjantin milli forması bulunuyor. 

messi sarilma ani 1 min 2

Sosyal medyada viral olan videodan alınan ekran görüntüsü.

messi sarilma ani 2

Sosyal medyada viral olan videodan alınan ekran görüntüsü.

Daily Mail’in haberinde Messi’ye sarılan Arjantin formalı kadının fotoğrafı da paylaşılıyor. Bu sebeple kadının Messi’nin annesi olup olmadığını teyit etmek için yeni bir Google araması yapıyoruz. 

“Messi dünya kupasından sonra annesine sarılıyor” kelimeleriyle İngilizce arama yaptığımızda, News18 adlı bir sitesi Reuters imzalı Messi ve annesinin sarılma anına ait bir fotoğrafına ulaşıyoruz. 

messi annesi news18 min 1

News18 sitesinden yayınlanan fotoğraf.

Fotoğrafı Reuters’da taradığımızda Messi ve mor forma giyen annesinin sarılma fotoğrafının kaynağına ulaşmış oluyoruz.

messi annesi sarilma reuters

Reuters’da yayınlanan fotoğraf.

Reuters fotoğrafıyla Messi’nin annesi Celia Maria Cuccittini’nin maç sonrası da aynı forma ile kaldığını, saha içinde Messi’ye sarılan kadının annesi olmadığını anlıyoruz. 

Kadının kimliğine ulaşmak için Google’da “Messi’ye sarılan kadın” kelimeleriyle İspanyolca yeni bir arama yapıyoruz. Böylece kadının Arjantin Milli Takım aşçısı Antonia Faria olduğu öğreniyoruz

Antonia Faria olduğunu öğrendiğimiz kadının kolundaki dövmeyi teyit etmek yeniden bir Google araması yapıyoruz. Bu arama ile Antonia Faria’nın sol kolunda bulunan dövmenin görüldüğü fotoğrafa ulaşıyoruz

faria kol foto

Farklı kaynaklarda da kadının Antonia Faria olduğu bilgisi yer alıyor.