Mesaisi biten pilotun acil iniş yaparak uçağı bıraktığı iddiası

Mesaisi biten pilotun acil iniş yaparak uçağı bıraktığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Pilot mesaisi bittiği için değil kötü hava koşulları yüzünden iniş yaptı.

İniş yaptıktan sonra uçuş süresi dolan pilot kurallar gereği uçuşa devam etmedi.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medya ve bazı internet sitelerinde yer alan alan bir habere göre Pakistan Uluslararası Havayolları’na (PIA) ait uçağın pilotu, ‘mesaim bitti” diyerek acil iniş yaptı ve uçuşu tamamlamayı reddetti. 

acil inis pakistan

Pilot kötü hava koşulları nedeniyle acil iniş yaptı

Konu hakkında yapılan araştırmaya göre PIA’ya ait PK 9754 sefer sayılı uçak, 16 Ocak’ta Suudi Arabistan'ın Riyad kentinden Pakistan’ın Başkenti İslamabad’a gitmek üzere havalandı. 

Ancak uçak bir süre sonra kötü hava koşulları nedeniyle Suudi Arabistan’ın Dammam kentine acil iniş yaptı. Geçen sürenin ardından uçağı pilotu uçuş limitinin dolduğu için uçuşa devam etmedi. 

Haberin kaynağı Pakistan’da yayın yapın The Express Tribune isimli gazete. Orijinal metinde pilotların mesaileri bittiği için acil iniş yapmadıkları ve görev sürelerinin dolduğu için yola devam etmedikleri açıkça söyleniyor. Ancak çeviri kaynaklı bir hata ya da tık kaygısından, haber başlıklarında bu detaylar yer almıyor. 

pakistan ucak

Pakistan kaynaklarında olay hakkında bolca bilgi mevcut. Bu kararın ardından yolcular arasında yaşanan gerginlik nedeniyle havayolu güvenliği de uçağa çağrılmak zorunda kaldı. 30 saatlik rötarın ardından yolcular sefere devam etti

Konu hakkında açıklama yapan PIA’dan bir sözcü, pilotun mesaisi bittiği için değil, kötü hava koşulları nedeniyle acil iniş yaptığını söyledi. Sözcü, pilotun güvenli uçuş yapmak için gerekli uçuş süresini doldurduğunu ve dinlenmesi gerektiğini açıkladı

Sivil havacılıkta uçuş ekibinin ne kadar görev yapacağı FLT (Flight Time Limitations) adı verilen kurallar çerçevesinde belirleniyor.

Bu kuralların amacı havayolları ekibinin aşırı çalışmasını engelleyerek uçuş güvenliğini korumak olarak açıklanıyor. Uçuş süreleri hakkında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü de gerekli talimatlarda bulunuyor.